Dövme Nasıl Oluşur? Dövmeler Neden Kalıcıdır?

Dövmeye ilk adım
07 Tem 2023
0
dovme-nasil-olusur
Dövme Nasıl Oluşur?

Dövme Neden Kalıcıdır?

Dövmenin en çekici ve şaşırtıcı özelliği kalıcı olmasıdır. Evet ama dövme neden kalıcıdır? Cildimizin altına işlenen dövme nasıl oluşur? Siz yaşadığınız sürece vücudunuzda sizinle birlikte kalacak bir uygulama olan dövmenin kalıcılığının sebebi ise bağışıklık sisteminizde saklıdır.

Dövme Cildin Hangi Katmanına Yapılır?

Dövme, özel dövme boyasının iğne yoluyla cildin üç katmanından ortadaki katman olan dermise enjekte edilmesiyle uygulanır. Bu işlem ciltte tahribe sebep olduğundan bağışıklık sistemi hemen tepki gösterir ve vücut, dövmenin bulunduğu bölgeye akyuvarları gönderir. Akyuvarlar kan dolaşımından çıkıp doku sıvısına geçerler ve hacimce büyüyerek makrofaj halini alırlar.

Dövmenin oluşumunda bağışıklık sisteminin rolü

Makrofajlar yabancı maddeyi temizlemek adına dermis tabakasındaki boya pigmentlerini yutarak çevreler ve lenf bezlerine gönderir. Lenf bezlerinde parçalanamayan ve dışarı atılamayan pigment dolu makrofaj kesecikleri ise cildin dışından görünür haldedir ve bu sizin gözle görülebilen dövmenizi oluşturur.

Dövmelerin solması ve makrofaj hücreleri

Makrofajların dövme boyasını parçalamaya çalışması sürekli olarak devam eder ve bu da dövmenin zamanla değişiklik göstermesine sebep olur. Dövmelerin yıllar geçtikçe bir miktar solması, gölgelerin yumuşaması ve çizgilerin yayılması bu yüzdendir. Dövme boyasının parçalanmasında rol oynayan bir diğer etken ise UV ışınlarıdır. Bu yüzden dövmenizi her daim doğrudan güneş ışığı almaktan korumanız, dövmenizin ilk yaptırdığınıza yakın kalmasında önemli rol oynar.

Dövmenin yayılması ve kabarması

Anlattıklarımıza ek olarak, dövmenin yayılmasına sebep olabilecek bir diğer durum ise dövme boyasının olması gerekenden daha derine işlenmiş olmasıdır. Dermis katmanının altında bulunan hipodermis, çoğunlukla yağdan oluşan bir tabakadır ve yapı olarak dermis kadar sıkı değildir. Bu durum, enjekte edilen boyanın enjekte edildiği yerden dışarıya doğru hafif yayılmalar yapmasına sebep olur ve dövmenizin hatları kalınlaşır. Bu şekilde yapılan dövmeler iyileşirken daha sert kabuklanma ve acıtma eğilimi gösterirler.

Konu ile ilgili diğer arama terimleri

Düşünceleri Eklemek İstermisin?

Sadece kayıtlı üyeler yorum ekleyebiliyor.

İlgini Çekebilecek Yazılar

Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?

Dövme bakımı nedir, nasıl yapılır? Dövmeler yaptırmakla bitmiyor, sonrasında ise sizi bir bakım süreci bekliyor. Bu süreçte kullanılan bantlar, kremler ve sabunlar kafanızı karıştırmasın. Hepsiyle ilgili detaylı bilgi için yazımızı okuyun.

Dövme Modeli Nasıl Seçilir?

Dövme modeli nasıl seçilir? Dövmenizi seçerken karar vermek sizin için zorlu ve stresli olabilir, seçenekler içinde kaybolabilirsiniz. Bu yalnızca sizin başınıza gelen bir olay değil, magichand.net olarak sizi anlıyor ve bu kararsızlığınıza çözümler sunuyoruz.

Dövme Randevusu Nasıl Alınır?

Hayalinizdeki dövmeyi yaptırmak istediğiniz dövmeciyi buldunuz. Peki dövme randevusu nasıl alınır? Cevabını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Dövme Düzeltme Nedir?

Dövme düzeltme nedir? Dövmenizi seviyorsunuz ancak ilk günkü görünmediği için üzülüyorsanız bunun sebebini görmek ve nasıl düzeltilebileceğini öğrenmek için bu yazımızı okuyun.

Icon

Müşteri Destek

Dövmeniz ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için.

Bize mesaj gönderin
Icon

İletişim Bilgilerimiz

Zeytinlik Mh. Bilgi Sk. No 3/A Bakırköy

(0212) 543 3049 - (0533) 233 0206

İletişime geçmeye çekinmeyin
Icon

Sıkça Sorulanlar

Kafanıza takılan soruları ve merak ettikleriniz için cevaplarımızı inceleyin

Sorularınızı bize sorun
Top