Dövme Düzeltme Nedir?

Dövmeden Sonra
30 Haz 2023
0
dovme-duzeltme-nedir
Dövme Düzeltme Nedir

Dövme Düzeltme Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Dövme düzeltme, daha önceden yaptırdığınız fakat artık beğenmediğiniz dövmelerin düzeltilmesi, değiştirilmesi işlemidir. Dövme düzeltme, cover-up (dövme kapama) ile karıştırılmaması gereken bir işlemdir. Cover-up eski bir dövmeyi tamamen başka yeni bir dövmeyle kapama işlemidir. Dövme düzeltmede, eski dövmenin üzeri tamamen kapatılmaz, ancak bir takım canlandırma, yenileme veya hata düzeltme işlemleri yapılır. Eski ve aşırı solmuş dövmeyi canlandırmak, dövmedeki hataları düzeltmek veya birkaç değişiklik yapmak için kullanılan bu uygulamayı yaptırmanın birçok farklı nedeni olabilir. Gelin hangi durumlarda dövme düzeltme yapılabileceğine birlikte bakalım.

Solmuş Dövme

Dövmeye yapılan bakım, dövme yaparken kullanılan teknik, kullanılan boyanın kalitesi, cildinizin boyayı ne kadar kabul ettiği, dövmenin üzerinden geçen yıllar ve bu süre içinde güneşe ne kadar maruz kaldığı gibi kriterler dövmenizin canlılığını büyük ölçüde etkiler. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde dövmenizde normalden daha fazla solma yaşanabilir ve dövmenizi düzelttirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda dövmenizin üzerinden aynı renklerle tekrar geçilir ve solan yerler tazelenerek eski canlılığına yeniden kavuşturulur.

Silikleşmiş Dövme

Bazen dövme yapıldıktan sonra dövme boyası cilde tam olarak tutunamaz ve dövmenin bir kısmı zamanla kaybolabilir veya silikleşebilir. Eğer boya yeterince iyi işlenmemişse bu durum dövme iyileştikten hemen sonra fark edilebilir. Silinmeler için rötuşa gidilebilir ancak üzerinden çok zaman geçtiyse veya dövmeyi yapan dövmeciye rötuş yaptırmak istemiyorsanız başka bir dövmeciye düzelttirmeye gidebilirsiniz. Bu işlemde dövmeci silinen yerlerin üzerinden tekrar geçerek dövmenizi tamamlar. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise özellikle el, avuç içi, parmaklar ve yüz gibi bölgelerde dövme boyasının tutunmasının daha zor olmasından kaynaklı silinmeler daha çok görülür ve düzeltmelerden sonra da bu bölgelerde tekrar silinmeler yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Dövme Modelinden Kaynaklı Durumlar

Bazı dövme modelleri ciltte kağıt üstünde olduğu gibi durmaz ve iyileştikçe ilk günkü güzelliğini kaybedebilir. Çok küçük, ince detaylı dövmeler; mikro realizm, çok yumuşak gölgeli ve kontrastı düşük modeller iyileşince detaylarını kaybedebilir ve göze iki boyutlu gelmeye başlayabilir. Bu durumda dövmenizin detayları tekrar yapılarak ve gölge değerleri geri koyulaştırılarak dövmeniz yenilenir. Yine de bu sorunlar teknikten ziyade model ve boyuttan kaynaklandığı için bazılarının zamanla tekrarlayabileceği unutulmamalıdır.

Yanlış veya Acemi Dövmeci İle Çalışmak

İstediğiniz modeli uygun stilde çalışmayan veya o modeli yapabilecek kadar deneyimli olmayan bir dövmeciye dövme yaptırmanız durumunda dövmeniz hayal ettiğiniz gibi olmayabilir. Bu durumdan sizi kurtaracak olan ise yaptırdığınız modeli ve stili iyi tanıyan ve deneyimli bir dövmecidir. Yine de bilinmelidir ki dövmelerdeki tüm hataları düzeltmek aynı kolaylıkta değildir ve dövmeniz, düzeltecek dövmeci ne kadar becerikli olursa olsun %100 istediğiniz gibi olmayabilir.

Düşünceleri Eklemek İstermisin?

Sadece kayıtlı üyeler yorum ekleyebiliyor.
Icon

Müşteri Destek

Dövmeniz ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için.

Bize mesaj gönderin
Icon

İletişim Bilgilerimiz

Zeytinlik Mh. Bilgi Sk. No 3/A Bakırköy

(0212) 543 3049 - (0533) 233 0206

İletişime geçmeye çekinmeyin
Icon

Sıkça Sorulanlar

Kafanıza takılan soruları ve merak ettikleriniz için cevaplarımızı inceleyin

Sorularınızı bize sorun
Top