Dövmeci ile iletişim kurma sanatı

Dövmeye ilk adım
30 Haz 2023
0

Dövme yaptırmak isteyenler istek ve fikirlerini dövme sanatçısına tam olarak aktarabilmek için etkili ve doğru bir iletişim kurmak zorundadır.
Dövmeciniz ile doğru iletişim kurmak, yaptırmayı düşündüğünüz dövmenin kalitesi için size avantaj sağlar. Dövmeciniz ile ne kadar anlaşılır ve etkili bir iletişim kurarsanız, istediğiniz dövmeyi anlatırken yanlış anlaşılmaların o kadar önüne geçersiniz. Kendinizi doğru ifade edebilmeniz ömür boyu taşıyacağınız dövmenizi direkt olarak etkileyen en önemli konu olduğundan; işinin ehli bir dövmecinin paylaştığı deneyimlerinden, tavsiyelerinden ve görüşlerinden olabildiğince faydalanılmalıdır.

dövmeci ile iletişim
Dövmede iletişimin önemi

Dövmeciniz ile aranızdaki iletişimi iyi tutun!

Dövmeciniz ile kuracağınız iletişim, dövmenizin yapımından rötuşuna kadar geçecek olan sürecin de kalitesini etkiler. Gergin başlayan bir diyalogdan sonra, hem siz dövme koltuğuna otururken diken üstünde oturuyor gibi hissedersiniz, hem de dövme sanatçınız dövmenizi yaparken gergin olur ve dövmeniz çok soğuk bir ortamda yapılmış olur. Ömür boyu taşıyacağınız ve gelecekte dövmenizi yaptırdığınız güne dair daha sıcak bir anınız olabilir. Tek yapmanız gereken kendinizi doğru ifade edip yanlış anlaşılmaların önüne geçmektir. Özellikle tasarım aşamasında ne istediğinizi tüm incelikleri ile anlatabilmeniz; dövmecinizin, istediğinizden bile güzel bir tasarım ortaya çıkarmasını sağlayabilir. Eğer sonuç tam beklediğiniz gibi değilse, güzel bir dille revizyon isteyebilirsiniz. İçinize sinen yerler olmayabilir. Teknik olarak mümkün olmayan şeyleri istemediğiniz ve belli standartlarda bir zevke sahip olduğunuz sürece, dövmeciniz isteklerinize göre dövmenizi şekillendirecektir. Usta bir dövmeci tüm trend ve tarzlara hakimdir, ancak özellikle bir stilde ustalaşmış olabilir. Yani dövmeciniz hakkında önceden bilgi sahibi olup araştırmanın pozitif etkileri olabilir. Aynı dili konuşmanın mutlaka katkısı olacaktır.

dovmeci-nasil-secilir-2
Bırakın dövmeciniz işini yapsın!

Bırakın dövmeciniz işini yapsın!

Dövmenin tüm aşamalarına hakim biri olarak dövmeci; seçtiğin deseni, boyutu, rengi ya da komple dövmeyi uygunsuz bulabilir. Bu aşamada karşılıklı konuşarak tasarımda değişiklik yapmak ya da yeni bir tasarım yaptırmaya açık olmak gerekir. Yapılacak en kötü hata, kişinin bir konu hakkında her şeyi bildiğini zannetmesidir.

Pazarlık konusunda ısrarcı olmayın.

Dövmeciniz ile iletişim kurma sanatında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da pazarlığa girmemektir. Yapılan işin inceliklerini ve hassasiyetini düşünecek olursak; seri üretim bir tişört alırken yaptığın tarzda bir pazarlık yerine, doğrudan ve sebebiyle birlikte indirim istemeniz yerinde olacaktır.

Neden sürekli yeni dövmeci arayasınız?

Kaliteli ve güzel bir dövme, dövmeciniz ile kuracağınız iletişimin kalitesinde saklıdır. Dövmecinize bedeninizi emanet ettiğinizden, tüm aşamalarda iletişim halinde olmanız gerekir. Örneğin, acı eşiği düşük biri iseniz, bunu dövmeciniz ile paylaştığınızda seans sürelerini buna göre ayarlaması mümkün olacaktır. İletişimi iyi kurmuş olan dövmeci ve dövme yaptığı müşterisi uzun yıllar farklı dövme projelerinde çalışmaya devam ederler. İletişimin iyi olmadığı çalışmalarda ise muhtemelen daha iyi iletişim kurabileceğiniz, yeni bir dövme sanatçısı aramaya devam edersiniz.

İletişimdeki en önemli unsur söylenmeyenleri duymaktır.

Dövmeciniz ile iletişim konusunda tavsiyemiz

Ön görüşmeden randevu alımına, dövme yapım aşamasından, dövme sonrası bakımına kadar; dövmecinin söylediklerini dikkatle dinleyip, olabildiğince uygulamaya çalışmaktır. Nasıl bir dövme istediğine karar verdiysen ve ön araştırmalarını da yeterince yapıp referanslarla dövmecinin kapısını çaldıysan, doğru iletişim kurarak en iyi sonucu alman mümkündür. Mümkün mertebe dövmecini dinlemeyi ve sorularını ondan sonra sormayı aklında tutabilir, saygı çerçevesinde davranabilir, randevularına saatinde gitmeyi hatırlayabilirsin.

Düşünceleri Eklemek İstermisin?

Sadece kayıtlı üyeler yorum ekleyebiliyor.
Icon

Müşteri Destek

Dövmeniz ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için.

Bize mesaj gönderin
Icon

İletişim Bilgilerimiz

Zeytinlik Mh. Bilgi Sk. No 3/A Bakırköy

(0212) 543 3049 - (0533) 233 0206

İletişime geçmeye çekinmeyin
Icon

Sıkça Sorulanlar

Kafanıza takılan soruları ve merak ettikleriniz için cevaplarımızı inceleyin

Sorularınızı bize sorun
Top