Dövme Neden Solar? Dövmenizin Canlılığını Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 8 Madde

Genel dövme konuları
30 Haz 2023
0
dovme-neden-solar
Dövme Neden Solar?

Dövme Neden Solar?

Cildinizin katmanları arasında bulunan dövmeniz, cildinizin etkilendiği birçok faktörden etkilenir. Bu faktörler cildiniz kadar dövmenizin de yapısını değiştirir veya bozar. Bu değişikliklerden en yaygın görüleni dövmenin solmasıdır. Dövmelerin neden solduğunu ve dövmenizin daha parlak gözükmesi için neler yapabileceğinizi bu yazımızda anlattık.

Dövmenizi Nemlendirin!

Dövmenizin soluk görünmesine en sık sebep olan ancak çözümü en kolay olan problem nem eksikliğidir. Özellikle çok soğuk veya çok sıcak havalarda cildiniz nem kaybetmeye meyillidir ve yeterince sıvı tüketmemeniz durumunda sebep olduğunuz dehidrasyon cildinize yansır. Bu durumda cildinizin en üst katmanı olan epidermis matlaşır ve dövmenizi buğulu bir camın ardından görüyormuşsunuz hissi verir. Bunun en hızlı çözümü nemlendirici kullanmaktır. Dövmenize yalnızca iyileşme aşamasında değil, iyileştikten sonra da günlük bir nemlendirici kullanmak dövmenizi daha canlı gösterecektir. Uzun vadede düzenli olarak vücut losyonları kullanmak ve bol sıvı tüketmek cildinizin nemini korumasını ve dövmenizin genel olarak daha net görünmesini sağlar.

Dövmenizi Güneşten Koruyun

Dövmenizin hem iyileşme sürecinde hem de iyileştikten sonra üzerinizde olduğu sürece UV ışınlarından korunması gerekir. UV ışınları her türlü renk pigmentinde değişikliğe sebep olur ve dövmeler de farksız değildir. UV ışınlarının en kuvvetli kaynağı ise güneştir. Bu sebeple gerek dövmeniz iyileşirken gerekse iyileştikten sonra güneşe çıkmanız dövmenin görünümü ve kalıcılığı açısından sakıncalıdır. Güneşe çok maruz kalan dövmeler solmaya ve detaylarını kaybetmeye daha meyillidirler ve bu durumda dövmenizin ilk günkü gibi görünebilmesi için rötuşa gitmeniz ve dövmenizi "tazeletmeniz" gerekir. Unutmamak gerekir ki rötuştan sonra da güneş hasarı riski aynı şekilde devam eder ve dövmenizi tekrar güneşe maruz bırakmanız halinde tekrar rötuş yaptırmanız gerekecektir. Bu yüzden, dövmenize özellikle de yaz aylarında 50+ faktör güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 

Dövme Bakımı En Önemlisi!

Dövmenizi yaptırdıktan sonra, yaşamınızın geri kalanında dövmenizin görüntüsünü etkileyecek en önemli faktör dövme bakımıdır. Yeni bir dövme yaptırdığınızda doğru dövme bakımı yapmazsanız, dövmenizde bozulmalar meydana gelir. Doğru bir dövme bakımı yaparak, dövmenizin iyileştikten sonraki canlılığı için ilk ve en önemli adımı atmış olursunuz. Dövme bakımı hakkında detaylı bilgi almak için Dövme Bakımı Nasıl Yapılır? yazımıza mutlaka göz atın.

İyi Bir Dövmeciyle Çalışın

Bir dövmecinin işinde usta olup olmadığı, dövme ile ilgili birçok detayın sonucunu etkileyecektir. Kullanılan malzemeden sunulan hijyen koşullarına kadar her şey dövmenin kalıcılığına ve canlılığına etki eder. Derinin hangi katmanında çalışıldığı da sonuç açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle dövme yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de işinde uzman bir dövmeci bulmaktır. Bkz: Dövmeci Nasıl Seçilir?

Dövmecinizin Kaliteli Malzeme Kullandığından Emin Olun

Dövmeyi doğrudan cilde yerleştiren malzemelerin de dövmenin sonucunda doğrudan etkisi olur. Özellikle iğne ve boyanın kalitesi dövmenin sonucunu ciddi anlamda etkiler. Ucuz boyalarla yapılan dövmeler olmaları gerektikleri kadar canlı görünmezler ve daha hızlı solarlar. Kötü iğnelerle yapılan dövmelerin ise çizgi kalitesi olması gerekenden düşüktür.

Siz Yaşlandıkça Dövmeniz de Yaşlanır

Cildiniz yaşanmışlıkları ve sağlığınızı dışa yansıtan bir organdır. Stres, hastalıklar, güneş hasarı, yüksek miktarda kilo değişikliği ve yaşlılık kendini cildinizde gösterir. Cildinizin bir parçası haline gelen dövme de cildinizle beraber bu faktörlerden etkilenir ve onları yansıtır. Cildiniz yaşlandıkça yer yer kırışıp gevşerken veya güneş hasarı görünce renk değiştirip lekelenirken siz de bu oluşumları dövmenizde gözlemleyebilirsiniz. Bunların bir kısmı dövmenizdeki bazı detayların kaybolmasına, renginin değişmesine veya dövmenizin genel olarak şeklinin bozulmasına sebep olabilir. Bu durumda dövmenizi ilk haline veya olması gerekene en yakın hale geri döndürebilmek için dövmenize rötuş yaptırmanız gerekir. Nasıl mı? Dövme Düzeltme yazımıza bir tık!

Dövmenize Kimyasal Madde ve Alkol ile Temastan Kaçının!

Dövmeniz yapıldıktan sonra kesinlikle alkol bazlı ürünler ve kimyasallar dövmenize temas ettirilmemelidir. Bu aşırı kabuklanmaya, yanmaya ve dövmenizin ciddi ölçüde zarar görmesine neden olacaktır. Özellikle temizlik yaparken çamaşır suyu, deterjan ve benzeri ürünlerin dövmeyle temasından kaçınılmalıdır.

Düşünceleri Eklemek İstermisin?

Sadece kayıtlı üyeler yorum ekleyebiliyor.
Icon

Müşteri Destek

Dövmeniz ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için.

Bize mesaj gönderin
Icon

İletişim Bilgilerimiz

Zeytinlik Mh. Bilgi Sk. No 3/A Bakırköy

(0212) 543 3049 - (0533) 233 0206

İletişime geçmeye çekinmeyin
Icon

Sıkça Sorulanlar

Kafanıza takılan soruları ve merak ettikleriniz için cevaplarımızı inceleyin

Sorularınızı bize sorun
Top