Dövme Rötuşu, Eski ve İyileşmiş Dövmelerin Rötuşlanması

Genel dövme konuları
30 Haz 2023
0
Dövme Rötuşu
Eski ve İyileşmiş Dövmelerin Rötuşlanması

Dövmenizin Neden Rötuşa İhtiyacı Olur?

Dövme, yapısı gereği ciltle birlikte değişir, yaşlanır ve dış faktörlerden etkilenir. İnsan cildinin tüm yaşantıları zamanla yansıttığı ve dış faktörlerden yüksek miktarda etkilendiği düşünülürse, cildinizin orta katmanında bulunan dövmeden de farklı bir şey beklenemez. Dolayısıyla bazen dövmecinizin becerisinden bağımsız olarak da dövmeniz ilk günkünden farklı görünebilir. Bu yazımızda dövmenize rötuş gerektiren faktörler ve rötuş işlemiyle ilgili bilgilere yer vereceğiz.

Dövmeniz İyileşirken Oluşan Komplikasyonlar

Dövmeniz iyileşirken doğru yapılmayan bakım dövmenizin iyileşmiş halini etkiler ve en iyi sonucu almanıza engel olur. Bu durumda dövmenizin detaylarında azalma ve bazı bölgelerinde eksiklikler yaşanabilir. Aynı zamanda hijyenik olarak korunmayan dövme, açık yara olduğu için enfeksiyon kapabilir ve bu da dövmenizde değişime, sert kabuklanmaya ve yine bazı bölgelerde kayıplara sebep olabilir. Bu durumda da dövmeniz tamamen iyileştikten sonra dövmecinizle görüşerek eksiklerin tamamlanması için rötuş yaptırmanız gerekir. Dövmenizin neden solduğunu ve deforme olduğunu daha detaylı öğrenmek ve dövmenizin solmasını önlemek için Dövme Neden Solar? yazımızı okuyabilirsiniz. Doğru dövme bakımı için ise Dövme Bakımı Nasıl Yapılır? yazımıza hemen gözatın!

Dövmenin Rötuşa İhtiyaç Duymasına Sebep Olan Faktörler

Güneş Hasarı

Dövmenizin hem iyileşme sürecinde hem de iyileştikten sonra üzerinizde olduğu sürece UV ışınlarından korunması gerekir. UV ışınları her türlü renk pigmentinde değişikliğe sebep olur ve dövmeler de farksız değildir. UV ışınlarının en kuvvetli kaynağı ise güneştir. Bu sebeple gerek dövmeniz iyileşirken gerekse iyileştikten sonra güneşe çıkmanız dövmenin görünümü ve kalıcılığı açısından sakıncalıdır. Güneşe çok maruz kalan dövmeler solmaya ve detaylarını kaybetmeye daha meyillidirler ve bu durumda dövmenizin ilk günkü gibi görünebilmesi için rötuşa gitmeniz ve dövmenizi "tazeletmeniz" gerekir. Unutmamak gerekir ki rötuştan sonra da güneş hasarı riski aynı şekilde devam eder ve dövmenizi tekrar güneşe maruz bırakmanız halinde tekrar rötuş yaptırmanız gerekecektir.

Cildin Yaşlanması

Cildiniz yaşanmışlıkları ve sağlığınızı dışa yansıtan bir organdır. Stres, hastalıklar, güneş hasarı, yüksek miktarda kilo değişikliği ve yaşlılık kendini cildinizde gösterir. Cildinizin bir parçası haline gelen dövme de cildinizle beraber bu faktörlerden etkilenir ve onları yansıtır. Cildiniz yaşlandıkça yer yer kırışıp gevşerken veya güneş hasarı görünce renk değiştirip lekelenirken siz de bu oluşumları dövmenizde gözlemleyebilirsiniz. Bunların bir kısmı dövmenizdeki bazı detayların kaybolmasına, renginin değişmesine veya dövmenizin genel olarak şeklinin bozulmasına sebep olabilir. Bu durumda dövmenizi ilk haline veya olması gerekene en yakın hale geri döndürebilmek için dövmenize rötuş yaptırmanız gerekir.

Dövme Rötuşu Ne Zaman Yapılır?

Farklı sebeplerden gereken rötuş işlemleri farklı zamanlarda yapılabilir. Dövmenizin tamamlanmamış detayları veya iyileşirken eksilen parçaları dövmeniz iyileştikten hemen sonra yapılırken yaşlanma ve güneş hasarı gibi zamanla oluşan sebeplerden gereken rötuşlar ilerleyen yıllarda yapılır. Bu rötuşların hepsinin ortak noktası kesinlikle dövme iyileştikten sonra yapılmalarıdır. Dövmeye rötuş yapılabilmesi için gereken minimum süre 1 aydır. Birçok dövmeci 1 ay sonra yapılan ilk rötuştan ücret almaz ancak bununla ilgili bilgiyi net olarak almak için önceden dövmecinize sormanız en sağlıklısı olacaktır. Dövmenin yıllar içinde yapılacak rötuşu ise genelde ücret karşılığı olacaktır ve bu ücreti öğrenmek için de dövmecinizle konuşmanız gerekmektedir.

Düşünceleri Eklemek İstermisin?

Sadece kayıtlı üyeler yorum ekleyebiliyor.
Icon

Müşteri Destek

Dövmeniz ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için.

Bize mesaj gönderin
Icon

İletişim Bilgilerimiz

Zeytinlik Mh. Bilgi Sk. No 3/A Bakırköy

(0212) 543 3049 - (0533) 233 0206

İletişime geçmeye çekinmeyin
Icon

Sıkça Sorulanlar

Kafanıza takılan soruları ve merak ettikleriniz için cevaplarımızı inceleyin

Sorularınızı bize sorun
Top