Eski ve İstenmeyen Kötü Dövmelere Çareler

Genel dövme konuları
30 Haz 2023
0
İstenmeyen Dövmelere Çareler
Eski ve Kötü Dövmelere Çareler

Dövmenin en önemli yönü kalıcılığı olsa da bazı fikirler ve motifler hayatımızda umduğumuz kadar kalıcı olmayabilir. Örneğin bir sevgilinin adı, bir sanatçının sözü veya bir ideoloji; dövmesini yaptırdığımız zaman bizim için güzel olsa da zamanla bu fikirlerden uzaklaşırız ve bazen bu fikirlerin dövmeleri birer pişmanlığa dönüşür. Bazı durumlarda ise fikir değerini kaybetmezken kötü işçiliğin kurbanı olursunuz ve dövme hayalinizdeki gibi olmaz. Bu durumlarda gözler dövmeden kurtulmanın yollarını arar. Çözüm yolları ararken dövmeleri sildiğini iddia eden kremler, dövmeleri %100 kapatan kozmetik ürünler, lazer uygulaması yapan güzellik salonlarıyla karşılaşırsınız. Bunların hangilerinden, hangi şartlar altında ve ne kadar iyi sonuç alındığını ise bu yazımızda bulabilirsiniz.

Lazer ile Dövme Sildirme

Genellikle Q-switch lazerin kullanımıyla cildin altına ısı enerjisini verilerek pigment kümelerinin parçalanması yoluyla dövmenin silindiği işlemdir. Bir lazer tedavisi türüdür ve çoğunlukla yapılırken rahatsızlık ve acı hissedilir. Bu yol, dövme silmedeki en etkili yöntemdir. Özellikle siyah dövmelerde iyi sonuç verir ancak çoğu lazer tedavisinden %100 sonuç beklemek zordur. Birkaç ay ve hatta bir yıldan uzun sürebilen bu tedavi yöntemi seans şeklinde yapılır ve devamlılık gerektirir. Bazen dövme kapatma işlemine ön hazırlık olarak dövmeciniz birkaç seans lazer tedavisi görmenizi önerebilir. Zira rengi açılmış olan bir dövmeyi kapatmak çok daha kolay olacaktır ve bu şekilde çok daha estetik sonuçlar alınır.

Dövme Kapatma (Cover-up)

İstenmeyen dövmenin üzerine yapılan bir başka dövme ile o dövmenin görünürlüğünün azaltılma ve bazen tamamen görünmez hale getirilmesi işlemidir. Özellikle çok dövmesi bulunan bireyler arasında yaygın bir çözüm yoludur. Yaygın olmasının bir diğer sebebi ise lazer tedavisinden daha hızlı sonuç vermesidir. Kapatılacak dövmenin boyutuna ve koyuluğuna göre kapatmak için yapılan dövme de yoğun siyahlar içerebilir. Bu durumun engellenmesi adına dövmeciniz kapatmak istediğiniz dövmenin rengini açtırmak için 2-3 seans lazer tedavisi görmenizi tavsiye edebilir. Bu durumda üzerine uygulanacak yeni model konusunda seçenekleriniz artabilir ve yeni dövmeniz daha estetik görünebilir. Bu işlemle ilgili daha fazla bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Kozmetik Ürünlerle Dövme Gizleme

Kapatıcılığı yüksek kozmetik ürünler ile dövmenizi gizlemek ve diğer iki yöntemin aksine kalıcı bir çözüm değildir. Aynı zamanda eğer dövmenizin acil şekilde gizlenmesi gerekiyor veya nadir durumlarda dövmelerinizin görünmesini istemediğinizden geçici bir çözüm arıyorsanız başvuracağınız yöntemdir. Doğru ve kapatıcı özelliği yüksek kozmetik ürünlerin kullanılması ve bir miktar el becerisi ile dövmelerinizin fark edilmeyeceği sonuçlar alınabilir. Özellikle bazı ortamlar ve kurumsal iş görüşmeleri için sıklıkla başvurulan bir yoldur.

Uzak Durmanız Gereken Yöntemler

İnternette dolaşırken dövme boyasını ciltten atan çeşitli serum ve kremlerin reklamlarıyla karşılaşmak mümkün. Lakin bu ürünler çoğunlukla halkın tabiriyle para tuzağı olmaktan öteye geçememiştir. Bu gibi ürünlerin cildinizde büyük tahribata yol açıp cildinize zarar verme riski çok yüksektir. Dövmeyi silmek için cildi sert kimyasallara maruz bırakmak sağlığınızı riske atar ve üstünüzde görmek istemediğiniz bir dövmeden daha kötü sonuçlara sebep olur. Dövme silme ve kapatma işlemleri kesinlikle profesyoneller tarafından uygulanmalıdır. Bu tür dövme silme kremi yada serumu adı altında pazarlanan ürünlerden kesinlikle uzak durmanızı öneriyoruz.

Düşünceleri Eklemek İstermisin?

Sadece kayıtlı üyeler yorum ekleyebiliyor.

Bu yazıyı paylaş:

Icon

Müşteri Destek

Dövmeniz ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için.

Bize mesaj gönderin
Icon

İletişim Bilgilerimiz

Zeytinlik Mh. Bilgi Sk. No 3/A Bakırköy

(0212) 543 3049 - (0533) 233 0206

İletişime geçmeye çekinmeyin
Icon

Sıkça Sorulanlar

Kafanıza takılan soruları ve merak ettikleriniz için cevaplarımızı inceleyin

Sorularınızı bize sorun
Top