Dövme ve Alerjik Cilt Hastalıkları (Egzama vb.)

Genel dövme konuları
30 Haz 2023
0
dovme-ve-alerjik-cilt-hastaliklari
Dövme ve Alerjik Cilt Hastalıkları

Dövmenizi Etkileyebilecek 4 Alerjik Cilt Hastalığı

Bazı alerjik cilt rahatsızlıklarına sahipseniz, dövme yaptırmadan önce doktorunuza danışmalı ve eğer gerekiyorsa dövme yaptırmamalısınız. Her cilt hastalığı dövme yaptırmaya engel olmadığı gibi dövmenizin yapılma, iyileşme ve sonuç süreçlerini etkileyebilir. Bu konuda bilgilenmeniz açısından Dövme.com olarak sizin için bu yazımızı hazırladık.

Egzama (Atopik Dermatit)

Egzama (Atopik dermatit) ciltte kuru, pullu yama tarzında lezyonlara ve yoğun kaşıntıya neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Cildin kaşınması, kırmızı kabarık noktalara, kalınlaşmış deriye ve cilt yüzeyinde açık kesiklere neden olabilir.

• Egzamalı cilde dövme yapılırken: Cilt boyayı almakta zorlanır, renkler ve tonlar istenildiği gibi çıkmaz.

• Dövme iyileşirken: Dövme yapılan bölgede boyayı kusuyormuş gibi, bulamaç kıvamında bir görüntü oluşur. Enfeksiyon kapmış gibi bir görüntü oluşabilir, iyileşme süreci normalden uzun ve daha zordur.

• Dövme iyileştikten sonra: Dövmede çok büyük sıkıntılar olmasa da, yer yer normalden fazla silinen bölgeler olabilir. Ancak bu dövmenizde yine de bir problem yaratmaz. Silinen bölgelere rötuş yapılarak dövme tekrar eski görüntüsüne rahatlıkla kavuşturulabilir.

Sedef (Psoriasis)

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin normalden bir kaç kat daha hızlı çoğalmasına neden olan bir cilt bozukluğudur. Bir diğer adı da psoriasis olan sedef hastalığı sırasında ciltte beyaz pullarla kaplı engebeli kırmızı lekeler görülmeye başlanır.

Sedefli bölgeye ve yakın çevresine dövme yapılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz ve yapmıyoruz.

Kurdeşen (Ürtiker)

Kurdeşen, tüm vücutta görülebildiği gibi, bölgesel olarak da görülebilen alerjik bir cilt hastalığıdır. Vücudun bazı bölgelerinde aniden büyüklüğü değişiklik gösteren kırmızı kabarcıklar ortaya çıkar. Bu kabarcıklar kaşıntı ve yanma yapmakta olup kaşınma ve dökülme sebebiyle ciltte yara oluşturabilirler. Bu yaralar iz bırakmadan kendiliğinden kaybolurlar.

Kurdeşenli bölgeye ve ya kurdeşen çıkma ihtimali olan herhangi bir bölge dövme yaptırmak kesinlikle tavsiye edilmez.

Temas Egzaması (Kontakt Dermatit)

Deriye temas eden bazı maddelere cilt reaksiyon göstererek döküntü oluşturur. Bu döküntülere de kontakt dermatit denilmektedir. Cilde temas eden maddelere duyarlı olan ciltler alerji göstererek deride farklılık olmasına sebep olur. Bu farklılık ciltte döküntülerle kendini göstermektedir.

Kontakt Dermatiti olanlar mutlaka doktorlarına danışmalı, yaptırılırken kullanılacak dövme boyası, iğne, eldiven vb. malzemelerin içeriklerinden herhangi birine alerjisi olup olmadığını öğrenmelidir. Ancak bunlardan emin olduktan sonra dövme yaptırılabilir.

Düşünceleri Eklemek İstermisin?

Sadece kayıtlı üyeler yorum ekleyebiliyor.
Icon

Müşteri Destek

Dövmeniz ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için.

Bize mesaj gönderin
Icon

İletişim Bilgilerimiz

Zeytinlik Mh. Bilgi Sk. No 3/A Bakırköy

(0212) 543 3049 - (0533) 233 0206

İletişime geçmeye çekinmeyin
Icon

Sıkça Sorulanlar

Kafanıza takılan soruları ve merak ettikleriniz için cevaplarımızı inceleyin

Sorularınızı bize sorun
Top