18 Yaşından Küçükler Dövme Yaptırabilir Mi?

Genel dövme konuları
30 Haz 2023
0
18 yaş altı dövme
Foto montaj ile dövme yapılmış küçük bir çocuk

Reşit Olmayanlar Dövme Yaptırabilir Mi?

18 yaşından küçük olup dövme yaptırmak için çok heyecanlı olabilirsiniz. Peki 18 yaşından küçükler için dövme yaptırmak mümkün mü? Bunun cevabını vermeden önce birkaç önemli konuya değinmek istedik.

Fiziksel gelişimin tamamlanması

Ergenlik süreci ortalama 12 yaşında başlayıp 21 yaşında tamamlanır. Bu süreç içinde insan vücudu her geçen gün gelişmekte ve değişmektedir. Henüz 18 yaşına ulaşmamış bir birey, halen fiziksel gelişimini tamamlamamış olmakla birlikte, bu fiziksel gelişimle ortalama 21 yaşına kadar yolu vardır. Fiziksel gelişimini tam olarak tamamlamamış bireyin yaptıracağı dövme ilerleyen yıllarda deformasyona uğrayarak hüsran yaratabilir.

Zihinsel kararlılığın sağlanmamış olması

Ergenlikten yetişkinliğe kadar alınan kararlar, hoşlanılan etkinlikler, dinlenilen müzik türleri ve hatta yemesi sevilen ya da sevilmeyen yemekler bile değişim gösterebilir. Bunun gibi daha birçok şey belki 1 yıl, belki 5 yıl içinde değişiklik gösterebilir.

Birçoğumuz ergenlikte giydiğimiz kıyafetler, yaptığımız saç modelleri ya da dinlediğimiz müziklerden artık hoşlanmayabilir, hatta bir tık da utanabiliriz. Bu, gayet doğal ve olması mümkün bir durumdur. Çünkü ergenlikte gelişim ve değişim gösteren vücudumuz gibi, düşüncelerimiz de bir değişim ve kendini bulma sürecine girer. Dolayısıyla, 18 yaşından önce yaptırdığınız bir dövmeden ileride pişmanlık duyma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Gelecekteki iş ve sosyal çevre

18 yaşından küçükken yaptıracağınız dövmeler, ileride mesleki hayatınızda size zorluk çıkarabilir. Özellikle henüz gelecekteki mesleğiniz ve sosyal çevreniz garanti altında olmadığından, dövme yaptırmak doğru bir karar olmayacaktır. İşe alımlarda sıkıntı yaşayabileceğiniz gibi, ergenlikte yaptırdığınız abuk subuk bir dövmeden dolayı sosyal çevrenizde de alay konusu olmanız söz konusu.

18 yaşından küçüklere dövme yapıyor muyuz?

Hayır, 18 yaşından küçük, fiziksel ve zihinsel karalılığını tamamlamamış bireylere dövme yapmıyoruz. Yapılmasını da tavsiye etmiyoruz.

Sevgili 18 yaşından küçük dövme.com takipçisi, umarım bu yazdıklarımızı dikkatlice okudun ve anladın. Önünde dövme yaptırmak için uzun yıllar var. Bu süreç içerisinde hem fiziksel gelişimini tamamlamış hem de zihinsel olarak daha kararlı bir duruma gelmiş olacaksın. 18 yaşına geldiğinde, herhangi bir ebeveyninin rızası olmadan, reşit ve hür bir birey olarak dövme yaptırmanı tavsiye ederiz.

Düşünceleri Eklemek İstermisin?

Sadece kayıtlı üyeler yorum ekleyebiliyor.
Icon

Müşteri Destek

Dövmeniz ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için.

Bize mesaj gönderin
Icon

İletişim Bilgilerimiz

Zeytinlik Mh. Bilgi Sk. No 3/A Bakırköy

(0212) 543 3049 - (0533) 233 0206

İletişime geçmeye çekinmeyin
Icon

Sıkça Sorulanlar

Kafanıza takılan soruları ve merak ettikleriniz için cevaplarımızı inceleyin

Sorularınızı bize sorun
Top