Sayfa başı

Şuan Bulunduğunuz Bölüm:  Magic Hand Dövme » Mükemmel Dövmeye 6 Adımda Sahip Olun

Mükemmel Dövmeye 6 Adımda Sahip Olun

Bu bölümde bazı bilindik hataları düzeltebilmeniz için size adım adım bilgi vereceğim. Unutmayın ki, dövmeler ömür boyu taşınır. Şimdilik dövmeden kurtulmanın basit bir yolu bulunmamaktadır. Her nekadar lazerle dövme sildirme  imkanı olsada, bu yöntem hem acılı hem de pahalı bir işlemdir. Dövmenize sizin kadar kimse dikkat edemeyeceği için, yaptırmış olduğunuz dövmenizin sonuçları sizi bağlamaktadır. Bu konuda eğitimli olmak, bilgi sahibi olmak dövme sürecince size kontrolü eline alma imkanı sağlar. Sormak için doğru soruları ve kesinlikle ne istediğinizi bilmelisiniz. Mükemmel bir dövme taşımak için ev ödevinizi iyi yapın ve araştırın.
 

Adım 1 : Aklınızı kullanın ve asla baskı altında dövme yaptırmayın

 Günümüzde modern tekniklerle inanılmaz güzel dövmeler yapmaktayız.  Böylesine güzel dövmeler yapılırken kötü bir dövme taşımak için iyi yada kötü bir sebebiniz olamaz. Yaşantımızda radikal kararlar alıp yenilikler yapmak hayatımıza renk katar ve cesaret gerektiren bir davranıştır ama yeni bir dövme yaptıracağınız zaman yapabiliceğiniz en kötü şeylerden biridir biranda hiç düşünmeden model seçip dövme yaptırmak. Genelde dövmesinden sıkılanlar ve ömür boyu pişmanlık çekenler bu tip ani kararlar alıp bi anlık heves ile dövme yaptıranlardır. Duygusal olarak dövme yaptırmaya hazır olduğunuza emin olun !

Adım 2 : Dövme modellerini ve dövme resimlerini inceleyip hoşlandığınız tarzı keşfedin

Alacağınız ilk karar yaptıracağınız dövme modeli seçmektir. Sizin seçiminiz olduğuna emin olun, arkadaşınızın veya dövmecinizin değil. Asla kendi dövme figürünüz üzerinde uzlaşmaya varmayın. Bu sizin kesinlikle sevdiğiniz bir şekil olmalı. Bazı müşteriler dükkana geldikleri zaman ne istediklerini bilmezler ve hemen bir model seçip yaptırmak isterler. Ancak daha önce biraz araştırma ile insanlar nasıl dövmeler yaptırmışlar nerelerine yaptırmışlar gibi bir gözlem yaparak fikir sahibi olur ve netip dövmelerden hoşlandığınız görür ve kendi tarzınıza karar verirsiniz. Dövmeciye giderken kafanızda bir kaç fikirle gitmeniz sizin için iyi bir adım olacaktır. İnternette bulduğunuz dövme modellerini veya dövme resimlerini bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Dövmecinize götürmek için bu figürleri usb belleğe kaydedebilir veya e-mail olarak kendinize yollayabilirsiniz.
 

Adım 3 : Dövmenizi önceden test edin ebat ve bölge seçimine dikkat edin 

Favori dövme modelinizi bulduğunuzu farz ederek, şimdi sıra en uygun büyüklüğü ve dövmenizin yerini belirlemekte. Bir müşteri için dövmeyi biraz daha büyük, küçük, sağa doğru, sola doğru yaptırmak istemek alışılagelmedik bir şey değildir. Yaptırmaya yakın dövmenizi teste tabi tutun. Stüdyomuza geldiğinizde istediğiniz modeli yaptırmak istediğiniz bölgeye fotomontaj ve transfer yaparak nasıl durduğu konusunda daha net fikirler edinip hata yapmaktan kurtulursunuz. . Böylece bir çok seçeneğiniz olur ve hepsinin teninizde nasıl duracağını görebilirsiniz.
Mükemmel dövme modelini ve bölge seçimini yapmanız için kendinize zaman tanıyın!
 

Adım 4 : Doğru dövmeciyi bulmak ,için araştırın,araştırın

Kaliteli dövmecilerden biriyle çalıştığınızı bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Dövme yaptırmak önemli ve kişiseldir bir şeydir. Peki, sizin için hangi dövmecinin doğru olduğunu nerden bileceksiniz?

İşte bazı kriterler :
Deneyim, portfolyo ve yetenek.
Her zaman yıllarca dövme yapmış bir dövmeciyle çalışmak daha avantajlıdır. Dövmeciden portfolyosunu ve yapmış olduğu dövmeleri sorun, göstermesini isteyin. Kaliteli ve iyi dövmecilerin portfolyoları vardır ve dövmeleri yaparken çekilmiş resimlerini veya dövme videolarını gösterirler.
Eğer portfolyosu yoksa bu kötüye işarettir. Yaptığı dövmelerin resimlere dikkatli bakın ve dövmeyi onun yaptığına emin olur, bir çok dövmeci iyi dövmecilerin yaptığı dövmeleri kendileri yapmış gibi göstererek güven kazanmaya çalışır ama dövme yapıldıktan sonra ortaya çıkıcak olan sonuç yüksek ihtimalle hüsran olur. Dövmeleri incelerken siyah olan yerlerin kalitesine dikkat edin. çizgileri temiz ve keskin mi, yoksa titrek ve kalitesiz mi gözlemleyin. Aynı şekilde yaptığı dövmelerdeki renklere de dikkat edin. Renkler parlak mı, yoksa eksik ve donuk mu? Bu dövmeler vucudun yapıldığı bölgesine dikkatlice yapılmış mı? Eğer portfolyo sizin beklentilerinizi karşılıyorsa, dövmecinizi tanımaya çalışın.

Çünkü dövme yaptırmak kişiseldir, size en iyisini verebilcek dövmeci ile çalışmak çok önemlidir. Dövmeciniz, sorularınıza cevap vermeye istekli olmalıdır. Fikirlerinizi paylaşabileceğiniz ve dövmeniz için elinden geleni yapan birisi olmalıdır. Eğer dövmeciniz sizin fikirlerinizden hoşlanmadıysa size açıklamalar yapmıyorsa veya sizin istemediğiniz bir figürü yapmaya çalışıyorsa, yanlış yerdesiniz demektir. Size, sizin istediğinizi verebilecek bir dövmeci bulun. İçgüdülerinize sadık kalın.
 
Bütün dövmeciler aynı değildir ve doğru dövmeciyi bulmak için bir kaç farklı dövmeci ile görüşmeniz gerekebilir. Unutmayın mükemmel dövmeci diye bir şey yoktur, sadece sizin için mükemmel dövmeci diye bir şey vardır.
 

Adım 5 : Dövmeniz yapılırken sabit ve kımıldamadan oturun, dövmeciyi çıldırtmayın

Büyük gün geldi. Dövme yaptıracağınızdan bir gün önce dinlenmiş olmak önemlidir. Bir gece önce tüm gece dışarda kalmayın. Yorgun ve uykusuz bir şekilde dövmeciye giderseniz dövmeniz yapılırken sabit ve kımıldamadan durmanız zor olacaktır. Kahvaltı veya öğlen yemeği yemenin de faydası vardır, mutlaka tok karın ile dövme yaptırmaya gidin. Dövme yaptırmak boş bir karınla zor olur ve problemlere yol açar. Kan şekeriniz düşebilir ve bayılabilirsiniz. Siz sabit ve rahat oturursanız, dövmeciniz işini daha rahat ve hatasız yapabilir.

2 çeşit dövme vardır. Birincisi, rahat oturan insanlarınki, ikincisi rahat oturmayan insanlarınki. Şikayet etmek mızmızlanmak veya hareket etmek dövme acısını hafifletmez, sadece dövmenizin nasıl olacağı konusuna olumsuz etkide bulunur. Eğer sabit oturursanız ve dövmecinizi meşgul etmezseniz, sonuç olarak üzerinize düşen görevi yapmış olup mükemmel dövmeye sahip olma keyfiyle mutlu olabilirsiniz.

Öneri: Asla uyuşturucu veya alkol benzeri keyif verici maddeler aldıktan sonra dövme yaptırmayın. Uyşuturucu ve alkol olmak acınızı dindirmek yerine daha çok canınızın yanmasına sebep olacaktır.
 

Adım 6 : Yeni dövmeniz için bakım kurallarını en iyi şekilde uygulayın

İyileşme süreci bitmeden hiç bir dövme bitmiş sayılmaz. Dövmeciniz işini bitirdikten sonra, sizin üzerinize düşen görevinizi yapma vaktiniz geliyor. Dövmenizin tamamen iyileşmesi için yaklaşık bir ay gerekmektedir. İlk önce iyileşmenin ilk aşaması (yaklaşık 4-5 gün) dövmenizde kızarıklık, şişme, kaşınma ve kabuklanma olacaktır. Bu süreç içerisinde dövmenizi temiz tutun.

İkinci ve son kısmın (3-4 hafta) dövmenizin ömür boyu kalıcı olmasında büyük rolü vardır. Bu iyileşme sürecinde daha dikkatli olmalısınız. Her dövmecinin doğru kabul ettiği 3 madde vardır.

  • Dövmenizi temiz tutun,
  • nemli (kremli) tutun 
  • güneş ışığından uzak tutun.

Şimdi mükemmel dövmeye sahipsiniz, bu söylediğimiz şeyleri gerçekleştirdiğinizi varsayarak, iyileşme sürecinde dövme bakım kurallarına uyduğunuzda bir problem yaşamayacaksınızdır. Dövmenizi nemli tutmak en önemli iyileşme süreci maddesidir. A ve C vitaminleri kızarıklığı ve şişmeyi alır. Derinize kolajen verildiği için derinizi elastik ve sağlıklı tutar. İyileşme sürecinde size söylenenler arasında gereksiz bir şey yoktur. Yeni dövme, en iyi bakımı hak eder. Eğer güneşi seviyorsanız  bile, yine de derinize direk olarak güneşin gelmesini önlemelisiniz. Güneşli bir bölgede yaşıyosanız veyahut orda dövme yaptıracaksanız, tatilinizin sonunda dövme yaptırmanız tavsiye edilir
.
Dövmecinizin; iyileşme sürecinde veya seçtiğiniz dövme modelinde, dövmeci seçiminizde herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
Eğer bu 6 adımı takip ederseniz, memnun olacağınızın garantisi yoktur. Bu fikirler sizin muhteşem bir dövmeye sahip olmanız için tavsiyelerden ibarettir. Sevgilerimle Dövmeci Taner.


Magic Hand Tattoo Dövmeci Taner 2002-2020