Sayfa başı

Yunus Dövmeleri ve Yunus Balığı Dövme Modellerinin Anlamları

Deniz temalı dövmeler

Yunus dövme figürlerinin popülerliği uzun zamandır süre gelen bir empatinin ve iki dünyanın (su dünyası ve insanlık) anlaşmasını ortaya çıkarmaktadır.
İnsanlar ve yunuslar uzun zamandır birlikte varolmuşlardır ve eğer bu yaratıklardan bahsetmeye devam edersek, yunuslar hakkında inanabileceğimiz başka bir şeyse ; yunusların diğer hayvanlardan ayıran, onlara göre daha bir kutsal kıvılcım taşıdığıdır.

Uzun zamandır inanılan bir şey var. Yunuslar insan evladı ve su altı dünyası arasındaki iletişime yardımcı olmaktadır. Yunusların ve insanlığın arasındaki bu iletişim büyük anlaşmalara ve yeniliklere, etkileşim-terapi vs, sebebiyet vermiştir. Yunuslarla birlikte yüzmek çocuklara handikaplarla başa çıkmak için yardımcı olmuş, yeteneklerini keşfetmek için yol gösterici olmuş ve sorunlardan ötürü çektiği acıları yatıştırmış, kısaca depresyona karşı ilaç görevi görmüştür.

Bu düşünce, değişik hayat tarzları olan problemleri olan insanların deneyimleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bizim bu muhteşem yaratıklara olan sempatimiz sonucu yunus dövme figürleri ortaya çıkmıştır, yaşayan ve nefes alan aynı zamanda karakterimizi açığa vuran sanat, özel ve yunusların sembolizmi ; bir şekilde bu müthiş yaratıkların kalitesini vucüdumuza taşıyoruz.

Yunuslar, En Eski Dostlarımız.

Yunus ismi sadece tipik yunusları belirtmez. Aynı zamanda katil balinaları da niteler. Bizim gibi memeliler, sıcak kanlıdır, akıllıdır ve yaşamını sürdürmek için çoğalır.
Onlar kendilerini ailelerine organize eder ve iletişim kurmak için çıtırtı-çığlık-ses dalgalarıyla sualtı nesnelerinin yerlerini saptama şeklinde iletişim kurmak için çok sofistike bir metod geliştirmişlerdir.
Yunuslar zeki ve çevik yaratıklardır, öyle ki maksimum hızları 30mph ve zekaları şempanze-maymun familyası ile karşılaştırılabilir.
Eğer yunuslar aynı bizim ihtiyaç duyduğumuz gibi, havaya ihtiyaç duyarsa, etkileyici yeteneklerini göstererek, nefeslerini dakikalarca tutabilir ve hızlı-derin dalış konusunda 1.000 feet'e varan dalış gerçekleştirebilirler.(1 feet = 30.48 cm kabul edilir)

Yunusların insan evladıyla arkadaşlığı o kadar eskiye dayanır ki, hiç birimiz hatırlayamayız. Avusturalyalı yerliler, yunusları kutsal bir hayvan olarak dikkate almışlardır ve bu onların sanatlarına da yansımıştır.Bazen bu bir oyunseven yunusun neşeli ve hayat dolu şekilde resmedilmesi, bazense su altında daha ciddi resmedilmesi ki bu kendini besleyen, koruyan ve tehlikelerden sakınan yunus, şeklinde ortaya çıkmıştır.

Yerli Amerikan ruhanilik krallığında, yunus ruhu iyiliği ve enerjiyi simgeler. Bu artık tipik bir rol haline gelmiştir ; "Esrarengizlik bekçisi".Yunuslar, kayıp ve antik bilge olarak kabul edilmiş, daha çok su altından beynimize kadar mantığımızın sembolik bir peygamberi olarak dikkate alınmıştır.

Çekici yunuslar, tanrılar için kutsal dağlar olarak hizmet vermiştir. Poseidon (Neptün) ve Venüs (Afrodit) i de içerir. Onlar denizcilerin patronudur, onların görünümüyle, denizciler iyi şans, huzur ve güvendelik duygusu hissederler.
Rüyalarımızla

Yunuslarla işimiz burda bitmiyor, onlar aynı zamanda bilinçaltımızla rüya şekillerimizi gösterir. Geleneksel olarak, bir yunusun rüyanızda ortaya çıkması olumsuz bir anlam içerebilir şöyle ki :yeni bir devlet vatandaşlığı altına girecek olmanız gibi, fakat şimdilerde yunuslarınanlamı bu akıllı yaratıklarla anlaşmalarımız sonucu gelişmiştir.

Rüyalarımızda, yunuslar bizimle iletişime geçer ve ruhlarının her zaman bizimle olduğunu söyler, bizi korumak için yardım ederler. Başka rüyalarda, rüya gören kişiyle sihirli bir şekilde. yunus formuna bürünür ve yunuslara oyun arkadaşı olmayı kabul etmiştir. Genelleme yaparsak rüyalarda görülen yunusun aşağıdaki gibi bir çok anlamı olabilir :

-Güven
-Hayatın ritmi ve bu ritimde kendi yerimizi bulmak
-Pranha ( Hayatın nefesi)
-Su enerjisi ve gücü
-Değişim
-Bilgelik
-Denge
-Harmoni
-Özgürlük
ve
-Güvenli yolculuk
 

Yunuslar, canlılar arasında yüksek mevkidedir, bizim sadece uyanık olduğumuzda değil, rüyalarımızda da yaşarlar.

Yunus dövme figürleri fikirleri :
Yunuslar çok fazla anlam içerdiği ve teşkil ettiği için, insanların yunus dövme figürleri tasarlaması kaçınılmazdı. Unutulmamalıdır ki, çoğu yunus dövme dizaynı halkalar arasından atlayan ve oynayan yunus olmaktadır. Nadiren okyanuslarda yüzen yunus figürleri tasarlamışlardır.

Yunus figürleri familyadan bir kaç yunus içerebilir, belki bir anne yunus , belki bir arkadaşı. Yunus dizaynları, keltçe ve tribal dövme figürleri ile entegre edilmiş ve kol bandı olarak da resmedilebilir.

Bir döngüde hareket eden iki yunus, yunuslarından kuyruklarına kadar, göbek ve göğüsler için muhteşem tasarım olabilir. Yunusları her zaman için diğer popüler dövme dizaynları ile kombine edilebilir ve kendiniz için özel bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Pembe yunuslar, mavi yunuslar, gümüş yahut siyah yunuslar, büyüklüğü ve rengi ne olursa olsun, yunusların gözleri, kendilerininki gibi zeka unsuru içeren insanoğlu ırkının üzerinde parlayacaktır. Yalnız yahut familyası ile, deniz kızları ile veya balinalar ile farketmez, yunuslar her zaman için su altı dünyasına bir yolumuzun düşmesine yardımcı olacaklardır.

 

Ekleyen: taner am 25.Oktober.2009
Değerlendir: 

  
Bağlantılı galeriler
     

Yorum ekle
İsminiz

Lütfen güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu yazın

İşlem:     =  

 

Magic Hand Tattoo Dövmeci Taner 2002-2018