Sayfa başı

Yıldız Dövmeleri ve Yıldız Dövme Modellerinin Anlamları

 Sembolizme akıl almaz bir yolculuk, Hikayeler ve Yıldızların kutsallığı
Yıldız dövme dizaynları, dünyada pek çok moda ve değişimde süslemektedir? Göğüste, omuzlarda ve bileklerde pek çok alev figürlü yıldızlar bulunmaktadır.
Yüzlerce değişim ortaya çıkarmaktadır ki, yıldızlar güneş, ay veya hepsi birlikte kombine edilerek çizilmiştir.

Denizcilikle ilgili ve David'in yahudi yıldızı, balık yıldız şeklinde dövme figürleri de bulunmaktadır.Sonra, özellikle yıldız dövmeleri, alev ve hilal şeklinde ay dövmeleriyle birlikte kullanılmıştır.Güneşler, gezegenler, hilal aylar, ve yıldızlar hepsi birlikte sihirli yıldızlar dünyasını tamamlamıştır.Eğer sıra, gökyüzü stili dövme figürlerindeki değişime gelirse, olasılıklar galaksideki yıldızların üstün geldiğini gösterir.

Yıldız dövme figürleri çekici ve seksi bir popülarite de ortaya çıkarmıştır. Fakat aynı zamanda bilekleri saran yahut arka taraflarda saklanan veya sleeve (kaplama) dövmelerin bir parçası olarak da kullanılmıştır. Yıldız dövme figürleri, tüm değişik stillerde tribal yahut celtic (keltçe) hiç farketmez, muhteşem görünmektedir.

Gökyüzünde pırlantalar, Tanrıların meskeni, David'in yıldızı, el işi Tanrının kendi resmi, beş köşeli yıldız vs. gibi kültürlerin, insanların ve dinlerin şanslı yıldızlara yüklediği bir çok anlam ve koyduğu tanım mevcuttur.Yıldızlar, oymalarla süslenmiş, taşlarda boyanmış ve dünyada-senelerce oyulmuştur.Yıldızlar, büyük başarma isteklerini, değerli düşünceleri, yüce fikirleri ve saf niyetleri sembolize eder. Onların sonsuz ışıkları geçici değildir.

Yıldızlar, gökyüzünden yansır, rüyalarımıza girmeye cesaret eder ve bize yeni, saklı bir bilincin kapılarını açar.Onlar kadını ve erkeği, zayıf ve inanılmaz derecede tehlikeli bir bölüme emeklemeye ayartır, çevreyi ve onları daha iyi anlamamız için olan uzay istasyonlarını kontrol eder ki onların varlığının ispatları ve astrologlarca anlamları da uzay istasyonlarıyla aynı işlevi görür.Burçlar kuşağı ve yıldız falları da yıldızların hayatımıza olan etkisini açıkça göstermektedir. Tanrı kendisi, onların bize bir yol olarak verildiğini, bizim zamanımızı, mevsimlerimizi ve yıllarımızı ölçtüğünü söylemiştir.Ve tüm bu yıldızlarımızın arasında en büyüğü olan güneş, bizim dünyamızda çok güçlü bir role sahiptir, bizim hayatta kalma arzumuzun bağlı olduğu şey, güneşin var oluşudur.

Yıldızların Gizli Numerolojisi
Belirli yıldızların astrolojisinin anlamına ilave olarak, yıldız figürleri için özel renk seçimleri kullanılmıştır, belki yıldızların anlamını kişiselleştirmek için en önemli ve sembolik yol, yıldızların köşelerinin sayısı ve içeriğidir. Yıldızlar, geçirdikleri bunca değişim içinde saygı görmüş ve farklı kültürlerde farklı nedenlerle göz önüne alınmıştır. Şaşırtıcı değildir ki, farklı coğrafi alanlarda farklı insanlar, yıldızlara köşelerinin sayısına göre daha az yahut daha çok değer vermişlerdir. Genellikle bilinen yıldızlar 4,5,6,7,8 ve 9 köşeli yıldızlardır.

4 Köşeli Yıldızlar
4 Köşeli yıldızlar genellikle, bir veya iki değişik şekilde tarif edilebilir. Basit bir artı gibi (haç işaretini gibi) veya aynı şekilde her sivri ucun bitişinin keskinleştirilerek özel bir vurgulanışı. Bu 4 köşeli yıldızlar, özellikle eski Amerika’da ve Amerikan yerlilerinde popülerdi. Yıldız figürlerinin cazibesine örnek vermemiz gerekirse, yıldız dizaynları kıyafetlerde, çömlekçilikte, cüppelerde, kalkanlarda ve taş sanatında gözümüze çarpar.

Bu arzular, 4 köşeli yıldız figürü dövmesi kullanmak isteyen biri olduğunda, Amerikan yerlilerinin gururunu da kapsamaktadır. Basitçe, tribal dizaynlar, kol bantları ve göğüs dövmeleri için biçilmiş kaftandır.

5  Köşeli Yıldızlar, Paganlar ve Şeytan için Pentagramlar
Hiç şüphesiz en popüler yıldız dövme figürü 5 köşeli yıldızlardır, bu yıldızların farklı insanlar için farklı anlamları vardır. Bunun için önceleri 5 köşeli yıldızlar 3 gruba ayrılırdı. 5 köşeli yıldız ( Amerikan bayrağındaki ve kutsal sanat) , basit olan 5 köşeli yıldızlar ( okulda çizmeyi öğrendiğiniz gibi ) ve ters 5 köşeli yıldız, bu ise diğerlerine göre daha karanlık bir sembol.

-Doldurulmuş Yıldız Dizaynı
Bu dizayn daha çok yıldızın basit sembolize edilmiş bir halidir. Bu genelde sanatta ve edebi anlamlardaki örneklemelerde ve resimlerde kullanılır.Bu figürü, genelde kelebekler ve perilerle kombine edilmiş şekilde görebilirsiniz.Texas’ın Yalnız Yıldızı başka bir örnek olarak gösterilebilir.Vucudumuzda yıldız figürü ile doldurulamayacak alan nerdeyse yoktur.

-Tılsım Olarak Kullanılan 5 Köşeli Yıldız
Genel olarak büyücülüğü sembolize eder.Bu özel amblem, gerçek bir dirilişi temsil eder. Cadılara, erkek büyücülere ve diğer kristal küre karşısındaki paganlara, bu 5 köşeli yıldız Kehanet Bilinci, feminen enerji ve hayatın gizemlerini anımsatır. 5 köşeli yıldızın önemi şurdadır ki, bu yıldızın her açı ve köşesinin ayrı özel bir anlamı vardır. Bu uçlar 5 elementi açıklar : toprak, hava, su, ateş ve ruh. Şunu belirtmek ilginçtir ki, 5 köşeli yıldız dizaynları genelde sadece organik yaşam formlarında bulunur. (çiçekler, deniz yıldızı gibi)

-Ters Çevrilmiş Tılsım Olarak Kullanılan 5 Köşeli Yıldız
Pentagram yahut satanizm sembolü olarak kullanılır. Yalnız bu sadece tek anlamı değildir. Aynı zamanda paganların boynuzlu tanrıları veya sadece ters çevrilmiş bir 5 köşeli yıldız anlamına gelebilir.

Ancak, popüler düşünceye göre, eskilerde (doğru veya değil) satanizmle, karanlık anlamlarla, ayincilikle bağdaştırılmıştır.Eğer satanik düşünce ile bağdaştırılırsa, genelde dini gün ile ilgili olan keçiyi temsil eder.

Eğer satanist olarak görülmek istemiyorsanız, gereksiz tepkiler görmek istemiyorsanız, daha olumlu anlam içeren bir sembol daha çok işinize yarayacaktır. Eğer bu dövmeyi yaptırırsanız, kendi yıldızınızın anlamı ile satanizm sembolü olan keçi kafası akıllara gelebilir.

6 Köşeli Yıldız ( David’in Yıldızı )
Eğer Yahudilere göre kullanılmıyorsa, 6 köşeli yıldız aynı zamanda antik pagan tanrısı Remphan’ın yıldızı olarak da bilinir. 6 köşeli yıldızın uzun bir hikayesi vardır. Bu hikaye Tunç Devrine kadar gider. (Britanya ve Mezopotamya kadar eski) Bu noktada genelde sihirli bir sembol olarak kullanılmaktadır. Daha sonra, Ortaçağda, Hristiyanlığın dünyaya gelişinden sonra, bu sembol Yahudilerin arasında daha popüler olmaya başladı. Ancak bu sembol hala Hristiyan kiliselerinde kullanılmaktadır.

7 Köşeli Yıldız
Basillica of Saint Quentin’in geometri ilkelerine göre, 7 köşeli yıldızın mükemmel adamı simgelediğine inanılır.Bu özel yıldıza daha çok anlam yüklemek gerekirse, bu yıldız bir karenin içine döşenmiştir ve bu sınırlı olanı kasteder.Bu sembolizme ek olarak bu yıldızın merkezine 2 yuvarlak yüzey eklenmiştir, ilki güneşi temsil eder, ikincisiyse evrenimizin merkezindeki sihiri temsil eder.

Bu, Septagram olarak bilinir. Peri yıldızı da bir diğer adıdır. Sihirin, çocukluğun ve muzipliğin bir çok sembolü vardır.

Yedi sayısı uzun zamandır uğurlu ve sihirli numara olarak lanse edilmektedir . Aynı zamanda bu numara dünyanın antik mucizelerini, gök kuşağındaki renk sayısını, yedi müzik notasını, ve cennetin yedi farklı seviyesini de temsil etmektedir. Bu nedenle bu yıldız kendi başına dövme figürleri açısından yepyeni bir dünya yaratmaktadır.

8 Köşeli Yıldız
Bu yıldız, Saint John’un haçını temsil etmektedir. Aslında orjinalde, Malta’nın şövalyelerini temsil etmekteydi hatta Haçlı Seferleri sırasında popülerdi. İşte 8’in, şövalyelik açısından anlamları:

- Zarafet
- Azim
- Kahramanlık
- Sadakat
- Hüner
- Açıklık
- Gözetleme
- Sempati

Bu yıldız aynı zamanda Uluslar arası ve yardımcı İtfaiye örgütünün de sembolüdür, son zamanlarda da ülke çapında yangınla mücadele edenlerin arasında popülerdir.

9 Köşeli Yıldız
Bu yıldız, 9 katlı tanrıça olarak da bilinir. Mitolojiye göre bu yıldız, 9 Dünyaların sembolüydü. Başkaları bunun hakkında, Hristiyanlıkta üçlülük arasında ölümsüz bir iletişim aracı olduğunu düşünür.
En geniş doğal sayı olarak, “tamamlanmış” anlamına da gelir.

Başka bir çok dövme figürü teması olduğu gibi, yıldızlar da insanlar için her şey olabilir ve yanlış bir anlam içermesi nerdeyse imkansızdır.
Yalnız siz bir rock yıldızının, bir porno yıldızının, bir rap yıldızının yahut Star Warstan bir karakterin dövmesini yaptırmadığınız sürece.Bu klasik yıldız dövmelerinden birini yaptırdığınızda bunu göreceksiniz.

"Daha yukarılara ulaş, içinde, ruhunda saklanmış yalan söyleyen yıldızlar için. Derin hayaller kur, amaçların önünde gelmesi için.
Pamela Vaull Starr "

Bir yıldız sadece bir anlam ifade etmez, ve böyle bir dünyada ve böyle değişik anlamlar içerirken, bu daha büyük yöreleri kapsamaz, bir yıldız dövmesi yaptırıldığında bu farklı anlamlar ve farklı anlayış şekilleri içerebilir.

 

 

Ekleyen: taner am 25.Oktober.2009
Değerlendir: 

  
Bağlantılı galeriler
     

Yorum ekle
İsminiz

Lütfen güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu yazın

İşlem:     =  

 

Magic Hand Tattoo Dövmeci Taner 2002-2018