Sayfa başı

Japonca Dövmeler ve Dövme Modelleri

Uzak doğu dövmelerinin gizemi

Japon kültüründe, Batı dünyasını çok etkileyecek bir büyü ve gizem vardır. Japon lordlarının, samuray savaşçılarının, silah altındaki yaşamlarının ve canlı kültürlerinin zengin tarihi, bizim dünyamızdan çok uzaktadır. Bizi kendi dünyamızdan çıkarıp, Japon dünyasına götürür. Öyle bir dünya ki çaylarının kokusunu burun direğinizde hissedersiniz, seramonilerini ise kulaklarınızda. Bu dünya filozoflar ve sanatla kaplıdır.

Japon peyzajları, suluboyaları, kısaca sanat formları onların güzelliğine adanmıştır. Aynı zamanda muhteşem güzellikte geleneksel japon dövme dizaynları da horimono olarak bilinmektedir.

Zengin dövme geleneğinin ve tarihin dünyasına hoşgeldiniz.
Sanat, kendiliğinden oluşun ilüzyonudur.
(Eski Japon Deyişi)

Horimono'nun Tarihi
Japon dövme sanatı yüzyıllarca önceye dayanmaktadır. Hatta literatürde geçen tarihten daha önce meydana çıkmış olması da mümkündür.Çamur figürleri 5.yüzyıla dayanmaktadır, yüzlerini boyarlar ve bir çeşit dövme yaratırlardı. Tarihçi ve arkeologların söyleyebileceği kadar eski bu dövmeler özel bir din ve sihirli bir anlama gelirdi.

İlk yazılan japon dövmesi sonradan kayboldu.Çin kadınları yaşlı genç tanımadan, suratlarını ve vucutlarını çizdikleri dövme figürleriyle kapladı.
Bu aslında onların çinli komşularına göre, barbar ve bir cezalandırma sanatıydı.

Fakat yıllar geçti, Çin kültürü popülerleşti.Bir süre sonra bu dövme sanatı popülaritesini kaybetti ve suçluların cezalandırılması, kolay tanınması için bir yöntem olarak kullanılmaya başlandı. Suratlarında dövme olan insanlar ailelerince ve dış çevre tarafından tanınır, suçlu oldukları bilinirdi.Bu yöntemse zamanla Japonya devleti için sorun olmaya başladı. Dövmelerle kaplı insanlar başkansız samuraylar olarak bilinirdi. Ve bu insanlar zamanla organize çeteler olmaya başladılar. Çeteler suç işledi, çoğu suça liderlik etti 20.yüzyıl Japonya'sında.

Geleneksel japon dövmelerinin 18.yüzyıla kadar ilgi görme imkanı olmamıştı. Feodal sistem insanları kendi kahramanlarını, kendi mucizelerini bulmak ve folklorlerine umutla bağlanmaları için rahat bıraktı. Böylece dövme dünyası Japon kültürü ve folklorune dayanarak sürekli kendini yenilemiş oldu.Popüler sanat çalışmaları ejderhalar, yılanlar, çin aslanları, Fudomyo(Japonların ateş tanrısı), Fujin(rüzgar tanrısı), raijin(ışık tanrısı) ve kannon(merhamet tanrıçası).Öteki japon konuları ise geleneksel suluboyalarla, peyzajlarla resmedildi.

Dövmeciler, bıçaklarını yeniledi, mangal kömürü ile yapılan dövme sanatına başladı. Bu zamanla bir gelenek halini aldı, yaklaşık 150 yıldan fazla bu teknik kullanıldı.
Şu anda da bu güzel dizaynlar sleeve olarak kol ve çevresinde, genel olarak tüm deriye yapılabilecek dövmelerde kullanılmaktadır. Japonyada popüler oldukları kadar bu figürler, batı ülkeleri ve batı kültürlerinde de popüler olmaya başlamıştır.

En popüler Japon Dövme Modelleri
Aşağıdaki örnekler, japon dövme figürlerinin bu kadar popülerleşmesinde etkili bir role sahiptir.

Kanji:
Kanji, japonların mektup yazma tekniğidir. Japon dövme dizaynında oldukça popüler bir seçimdir. Kanjiyi kullanarak anlatmak istediğinize en yakın ve çabuk bir anlam oluşturabilirsiniz. Kanji karakterleri kelimelere dökülürse : mutluluk, zayıflık, aşk, sevgililer, üzüntü, güzel ve sadıklık olarak çevrilebilir.

Ancak her nasılsa yabancı karakterli bir dövme gördüğünüzde bunu kendi dilinize çevirmeli yahut sembolün anlamını bulmaya çalışmalısınız. Bilmeden yaptırırsanız bu kanjilerden birinin anlamı sıçan yahut fahişe çıkabilir.

Hayattan etkilenerek :
Japon kültürünün doğa ve hayata olağanüstü bir saygısı vardır. İlaçlar, sakin yürüyüşlerden önce olan onların sanatlarına düşmüş bir saygıdır.

Popüler hayvanlar :
Japon dövme dizaynlarında kategorilere ayrılmıştır. Çin horoskopuna göre : köpek, sıçan, ejderha, kaplan, at, domuz, tilki, maymun ve sinektir. Doğalarına göre : çin ejderhaları, örümcekleri, balıkları (koi fish), kuşlar vs. çoğunlukla resmedilmiştir.Eğer nefes kesici bir dizayn istiyorsanız, ahtapot yahut bodurlaştırılmış ağacı deneyin.

İnsan doğasını da unutmamak lazım. Diğer kültürlerden daha fazla olmak üzere insan konusu da japon sanatında işlenmiştir. Maskeli insanlar, savaşçılar, kadınlar, genç kızlar, geyşalar, samuraylar, antik tanrılar ve tanrıçalar oldukça popülerdir.

Edebiyat ve Manzaralar :
Evler, tapınaklar, sığınaklar, japon insanlarının statülerine göre, resmedilmiştir. Sonuç olağanüstüdür. Vişne ağaçlarıyla süslemeler, arka fonda ağaçlar gibi detaylar vardır.
Tabi bu detaylı çalışma için vucudun büyük bir kısmına belki de tüm vucuda çalışılması gerekmektedir. Sizi etkileyen her ne varsa büyük çoğunluk Japonyadadır.

Küçük çiçekler, samuray savaşçıları tipi japon dövme figürleri herkesin göz zevkine hitap etmektedir. Bir koi balığının yüzüşü, vişnelerle süslenmiş ağaçlar, bileğe yahut kol bandı şeklinde, veya bir kadın ve samuray vucudunuzun arka taraflarında yer alabilir. Horimono sanatının muhteşemliği bir yana, kendinizi bu figürleri taşırken farklı bir dünyada hisseder ve kendi kişisel dövme galerinizi oluşturursunuz.

Hareketsiz bakış geçici bir hevestir. Bakışsız hareket ise kabustur.
(Antik Japon Deyişi)

 

Ekleyen: taner am 25.Oktober.2009
Değerlendir: 

  
Bağlantılı galeriler
     

Yorum ekle
İsminiz

Lütfen güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu yazın

İşlem:     =  

 

Magic Hand Tattoo Dövmeci Taner 2002-2018