Sayfa başı

Kurukafa dövmeleri ve Dövme Modelleri

Kurukafa dövme modelleri aslen şeytani bir simge olarak görülmektedir. Eğer resmederseniz, genelde bu tepkiyle karşılaşırsınız. Fakat yakın zamanda kurukafa simgesi, geleneksel olarak ölümü çağrıştırmaktadır, aynı zamanda Asisi'nin St. Francis'i, St. Jerome ve St.Mary Magdalene gibi azizlerin sembolü olmuştur. Ayrıca kurban etmek ve bağılmanın da simgeleriydi ancak daha sonra başka birine nefretin simgesi olma durumu ağır basmıştır. Sonuç olarak kurukafa tabiatı içermektedir.

Kurukafa dövmesi, bize gizemli hikayeleri, efsaneleri ve rüyaları sunmaktadır.Korsanlarla, Hitlerin SS adamlarıyla, genç ve bağımlı gençlerin de hikayeleri buna dahildir. Bazı bisikletçiler ve gizli sosyeteler bu sembolü kendi kişisel logoları haline getirmiştir.Hristiyan rahiplerden kızılderili kabile reislerine kadar, tanrılara kanlı kurbanlar verilmiştir.

Kurukafa dövme dizaynı
Kurukafa ve ölüm tehlikesini içeren çapraz kemiklerden, vahşi alevli kurukafaya kadar kurukafayı resmetmenin bir çok yolu bulunmaktadır.İnsan kafatasları veya, boğaların, ineklerin veya mistik ejderhaların kafatasları da kullanılmaktadır. Gül veya haç ile süslenmiş kurukafalar da mevcuttur. Kurukafalar vampir veya şeytan kafası olarak da resmedilebilir.
Figüre, bir şapka ilave edebilir veya alevler içerisinde kullanabilirsiniz. Palyaço kurulafaları, veya her ne isterseniz, ne şekilde isterseniz, kurukafa figürünü o şekle dönüştürebilirsiniz.


Kurukafa dizaynına Tarihsel bakış
Günümüzde kurukafalar gizli sosyeteler, zehirli düşünceler ve korsanlar için kullanılsa bile, aslında yıllar boyu süregelen uzun bir tarihi vardır.

Kurukafanın Dinsel İmzası

Farklı kültürler, kurukafa simgesini farklı anlamlar olarak algılar. Mesela Hindistan'da kurukafa kolyeleri popülerdir.Bu kolye, insanlara ölümü hatırlatır.Tibetliler de bu kolyelerle haşır neşirdir, dinlerinin karanlık tarafı ile doğdukları için. Kızılderililer için de kurukafa popülerdir. Dinsel sisteme göre kurukafa büyük bir yer kaplamaktadır. Kızılderililer kurukafayı hayattan ölüme geçiş olarak görür, "Ölüm Günü" olarak algılar. Kutlamaların bazılarında şekerden yapılma beyaz kurukafaları yenmiş  ve sevdiklerinin mezarlarına bırakılmıştır.
Günümüzde orta Amerikada kristal kurukafalar bulunmaktadır. Nefes kesici bir parlaklığa sahip olan kristal kuru kafalar yeterince gerçekçidir.
O kadar gerçekçidir ki, bazı insanlar onları bulunca gerçek kurukafa bulduklarını zannetmişlerdir.
Belki daha da şaşırtıcı olanı, kurukafanın hristiyanlıkta aslında iyi bir anlama da gelebildiğidir. Kurukafa ve iskelet ölümsüz ruhu simgeler, fiziksel ölümden ötürü acı çeksek bile, ruhumuzun sonsuzluğa gittiğinden bahseder.a


Kurukafa ve Gizli sosyeteler
Tüm bu büyü, gizem bir kenara, zamanla gizli sosyeteler de kurukafayı tekrar dünyaya gelme ve ölümsüzlük simgeleme amacı ile kullanmıştır. İki büyük organizasyon buna örnek gösterilebilir. Bunlardan biri Yale gizli sosyetesidir ki üyelerinden biri George W. Bush ve babası George Bush'tur.
En korkuncu ise, Hitlerin SS-totenkopf verband'dır çünkü neo-nazi hareketidir ve bu şekilde grupça yaptırdıkları dövmeleri vardır.
Bisikletçiler ve askeriye ile ilgisi olanlar da dövme dizaynını kullanmaktadır. Kendilerini felaketten kurtardığına inanırlar bu kurukafa dizaynının.

Kurukafa dövme dizaynı ve Modern Amerika
Kurukafa zamanla Heavy Metal hareketinin simgesi olmuştur. Genelde kendini cadılar bayramında göstermektedir. Bu figür taşımak isteyene göre farklı şeyleri sembolize eder.
Aslında o kristal kurukafa ve yeni jenerasyona teşekkür etmemiz gerekir çünkü onlar kurukafaya farklı anlamlar katmıştır.
Gelenekselden tutun, modernizasyona kadar bir çok anlam ifade ettiği bir gerçektir.
İster kız olun ister erkek eğer bir kurukafa figürü arıyorsanız, sizin için bir çok değişik kurukafa figürü çizilebilecektir.

 

Ekleyen: taner am 25.Oktober.2009
Değerlendir: 

  
Bağlantılı galeriler
     

Yorum ekle
İsminiz

Lütfen güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu yazın

İşlem:     =  

 

Magic Hand Tattoo Dövmeci Taner 2002-2018