Sayfa başı

Tribal Dövmeler Ve Tribal Dövme Modellerinin Anlamları

Antik ve Otantik sanatı anlamak
Üzerinde tüm ay parlıyordu.Ona yanında yanan ateş ışığını ekle ve gece yarısı dünyası karakteristik olmayan biçimde parlak.Fakat sonra, tüm dünya yeni bir ritm ve anlamla titriyordu.Bu gece, yeni bir totem ruhuna erişeceksin ve yeni bir deri baskısı seninle iletişime geçmek için kalıcılık gösterecek.Bu senin şu ana kadarki en büyük seni dolduran şişkin işaretin olacak.
Yüzünü buruşturan acının korkusundan fazlasını göstermemezsin, yoksa yeni gardiyanlarımızdan en değersizi olursun.Şaman ve din kardeşleri olmanın verdiği heyecanı bu yeni gardiyanlık ile tadacaksın ve bu sana daha fazla tırmanla ve yüce ağırlıklar verecek.
Görkemli Orcanın şaşkınlığı karşısındaki herhangi bir hak iddia eden değilsin.

Antik sanatın, otantik tribal dövme dünyasına hoşgeldiniz.
Bugünlerde, nefes kesici tribal dövme dizaynları bulunabildiği için, bu otantik sanat deneyimini tamamıyla öğrenmeye çalışırken zorlanacaksınız.Şimdi, elektrikli tabancalar, yüksek kalitede ve teknolojide çıkar-tak iğneler, kısacası modern dövme sanatı ile ilgili her imkan bulunmaktadır. Modern dövme sanatçıları, şaman ve halkın yaşlı kesimi ile yer değiştirmiştir.

Tribal Dövme Dizaynının tarihi
Genellikle ilk dövme yanlışlıkla olur.Bir kaç kavgalı ve ilkel ateşin çevresinde oynarlar.Birinin ateşin içine düşmesi çok fazla zaman almaz, kömür haline gelmiş bir çubuğa dirseğini vurur, bu durumu ve geç iyileşeceğini çabuk farkedemez.Bir başka söylenti de, ilk dövmelerin güneş tanrıları tarafından güneş veya ateşle yapıldığıdır.
Tribal dövmeler yapılırken üç temel faktör vardı. Acı, kalıcılık ve kan.Bu gizemli üçlü insanların tanrı, gizemli güçler ve trans ile iletişime geçmesi için çizimleri kapsardı.
Beden ve ruh sizin kimliğiniz olduğu için, dövmeleriniz de iki dereceli olurdu. Fiziksel ve ruhsal alan. Borneo kabilesindekilerin çoğu, dövmelerin sadece ruhani bir dünyaya adım atmak için yeterli olmadığını, aynı zamanda sizin niteliklerinizi belirlediğini ve çevreleri için bir çeşit avantaj olduğuna inanırlardı.
Çoğu tribal dövme dizaynı keşfedilmiştir. Bu dizaynlar geçici dövmeler, deriyi kazıma, düz gösterişsiz dizaynlar olarak kullanılmıştır.
Bu şekilde dövme yapılması tüm dünyada kullanılmıştır fakat belli bir resmiyet geldiği zaman, geçici olarak popülaritesini kaybetmiştir.

"Zaman değişir fakat sebepler aynı kalır"

Antik zamanlarda, tribal dövme sanatı bugün de geçerli olan sebeplerden dolayı çok popülerdi. Tribal dövme dizaynları farklı motiflerle işleniyordu.
Klanleri, kabileleri ve aileleri kimlikleştirmek için: Orjinal olarak tribal dövmeler halkı kimlikleştirmek için kullanılırdı.Sadece bu sebep için kullanılmazdı, ölüm sonrası ruhların bu şekilde birbirini bulabileceklerine inanıyorlardı. Günümüzde de özel  gruplarve diğer organizasyonlar  kendi üylerini tanımak için bu yöntemi kullanmaktadırlar.

Evlilik Dövmeleri
Tribal dövmelerde erkek ve kadın bir evlilik dövmesi taşır.Bu sadece günümüz evliliklerindeki alyans bağlılığını simgelemez. Ölüm sonrası ruhların birbirini bulmasını da imgeler. Bu karı ve kocanın uzun yıllar ayrı kalması durumunda da çok önemliydi. Modern zamanlarda, tribal dövme hala geçerli olmakla beraber, genelde çiftlerin, uyumlu tribal dizaynları kol bandı olarak kullandığını veya, aşklarını ve bağlılıklarını simgelemek için kalp figürleri yaptırdıklarını görmekteyiz.

Yolculuk Ayinleri
Antik yeni yetmeler, yetişkinlerin arasına kabul edilirken bu yöntemi kullanırlardı. Bu acıyı çekemeyecek olan bir kadın, çocuk doğurma acısını da kaldıramayacağından, evlilik için uygun görülmezdi. Bir genç erkekse, avlanmak veya savaşmak için uygun görülmezdi. Dolayısıyla dışlanırdı. Bugünlerde çoğu ergen reşit olacağı gününü beklemektedir, reşit olduğu zaman dövme yaptırıp yetişkinliğe adım atmaktadır.

Totem Hayvan Gardiyanlığı
Çoğu tribal dövme dizaynı, totem heyvanlarının gücünü ve kutsanmışlığını temsil eder. Bu genelde pasifik kuzey batı Amerikan kabileleri ve İngiltere'deki kelt insanları için geçerliydi. Bir totem hayvan gardiyanı ile bağışlanmak, iki yönlü bir kutsanmayı kapsardı. Sadece güç ve yetenek kazanımı değil aynı zamanda dövme size hayvan ruhu ile iletişim gücü verirdi. Farklı hayvanlar farklı imgelemeler için kullanılırdı. Fakat bugünlerde hayvan dövmeleri oldukça popüler. Bel arkası, omuzlar, kollar, kısacası vucudun çoğu bölümü kelebekler, ejderhalar, ölümcül akrepler ile süslenmektedir

 

Ekleyen: taner am 25.Oktober.2009
Değerlendir: 

  
Bağlantılı galeriler
     

 

Yorumlar
dövme 25.September.2014, 22:01
çok teşekkür ederiz tribal dövmenin ne olduğunu çok net olarak anlatmışsınız.

Yorum ekle
İsminiz

Lütfen güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu yazın

İşlem:     =  

 

Magic Hand Tattoo Dövmeci Taner 2002-2018