Sayfa başı

Şuan Bulunduğunuz Bölüm:  Magic Hand Dövme » Makaleler » Allgemein

Dövme Sildirme - Lazer Ve Diğer Yöntemlerle Dövme Sildirme

Dövme sildirme, dövme yaptırmanın iyice yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte çoğu kliniklerde uygulanmaya başlanan bir sistemdir.

Kişiler, bazen seneler önce yaptırdığı dövmesinden artık tatmin olmayıp, cover-up tekniği ile kapattırmanın mümkün olmadığı durumlarda dövmesinin rengini açtırmak istemekte, veya dövmesinden tamamen kurtulmak istemektedir. Cover-up yani üzerini başka bir dövme ile  kapatmak için bir iki sean q anahtarlı lazer sisteminden faydalanarak mevcut dövmenin tonunu açtırarak daha iyi sonuç alabilirler.

Bu hem kapatma dövmenizin, sırf kapatmak için çok koyu ve içinize sinmeyen bir model olmasını engeller, hem de dövmecinizin işini kolaylaştırır. Ancak lazerle dövme rengi açıldıktan sonra, aynı alana dövme yaptırmak için en az 2 ile 5  ay beklemeniz önerilmektedir.

Dövmeyi tamamen sildirme konusu elbette ki rengini açmaktan çok daha sabır ve maddi durum gerektiren bir işlemdir. Çünkü dövme sildirme sistemi zaten kademe kademe işleyen bir sistemdir. Renk açtırmak için bir kaç seansla yetinebilirken, pigmentleri tamamen ortadan kaldırabilmek için profesyonel yapılmış dövmelerde bu işlem 10 ve üzeri seanslara kadar çıkabilmektedir.

Tabi bu detaylar taşıdığınız dövme ile alakalıdır. Amatör, içi dolu olmayan dövmeler daha az seansla silinebilmektedir. Çünkü ne kadar az pigment varsa silme işlemenin süresi o kadar kısalacaktır. Ancak amatör dövmelerde şöyle bir dezavantaj vardır.
 
Eğer profesyonel bir dövmeciye ait değilse veya dövme makinası olan bir arkadaşınız tarafından ev ortamında yapılan amatör bir dövme taşıyorsanız, kişi boyayı derinin hangi tabakasına vereceğini tam olarak bilemediği için, bu boyalar dermal tabakanın altındaki yağ tabakasına kadar ulaşmaktadır. Bu da dövmenizde kötü bir görüntü sağlamaktadır. Hiç bir zaman homojen olarak deriye verilen boya ile derinin farklı tabakalarına verilmiş boya, görsel olarak aynı görüntüyü sağlamaz.

Bu durumda az boyalı olma avantajının yanında, homojen olarak silinememe riski vardır.

Oysa profesyonel dövmelerde, dövmeniz daha boyalı dahi olsa, derinin daha üst tabakalarına çalışılmışsa, seans sayısı artarak bu dövmeden kurtulma şansınız daha yüksektir.

Dövme yaptırmanın yaygınlaşması ile, dövmenin bir tutku olduğunu da düşünürsek, genel olarak özellikle gençlerde, fırsat  buldukça  dövme de yaptırdığı aşikardir.Özellikle yıl 2009 olmuşken, her türlü kesimden, her yaş grubundan insanların dövme taşıdığı düşünülmektedir. Çok cesurca gençlik yıllarında boyun çevresine yaptırılan bir dövme, ilerki yıllarda sürekli görmekle sıkılınabilir aynı şekilde özellikle iş hayatında problem olabilir.Bu sırf Türk toplumundan kaynaklanan bir durum değildir.Artık Türkiye'de de dövme konusuna alışıldığı halde, Amerika'da bile örneğin boyundaki bir dövme kişinin kariyer yapmak istediği alanda sorun teşkil ettiği için dövme sildirme yoluna başvurulmaktadır.

Dövme sildirme konusunda başka bir avantaj da, boyanın derinliği kadar, dövmenizde yapılırken kalıcı skar oluşmamasıdır.Yani kısacası dövmenizde skar oluşmadığı zaman o pigmentler q anahtarlı lazerlerin yoğun ısısı ve enerjisi ile parçalandığı ve vucuttan atıldığı zaman geride boya gittiği için üzeri daha önceden dövme ile kapatılmış veya dövme yapılırken oluşmuş kalıcı bir skarın kalmamasıdır.Dövmeniz ne kadar temiz olursa o kadar iyi.

Eskiden dövme sildirme işlemi çok daha az klinikte ve çok daha yüksek maliyetlerle yapılırken, şu anda ülke genelinde bir çok klinikte eskiye nazaran daha uygun fiyatlarla yapılmaktadır.Yine de çok maliyetli bir iş olsa da, bu işlem yaygınlaştıkça fiyatları daha ödenebilir bir hal almaktadır.Yalnız burda dikkat edilmesi gereken bir konu var.Bazı klinikler lazer epilasyonda kullandığı lazerlerle dövme silebileceğini iddia edip insanların umutlarını ve paralarını sömürmektedir.Daha önce böyle bir vaka gördüyseniz eğer, müşteri belki dövmesinin bir kısmından kurtulmuştur ancak işlem yapılan alanda kalıcı skar meydana gelmektedir.

Lazer epilasyon için kullanılan lazerlerle dövme silinmez.

Q anahtarlı lazerlerle dövme silinebilir.Dövme sildirecekseniz asla q anahtarlı lazer sınıfında olmayan bir lazer ile bu işlemi yaptırmaya kalkmayın.Lazer epilasyonda amaç istenmeyen tüylerden kurtulmaktadır.Q anahtarlı lazerler ise leke ve dövme tedavisinde kullanılmaktadır.Yani birinde amaç kıl kökü iken, diğerinde amaç deriye verilmiş pigmentleri parçalamaktır.

Q anahtarlı lazerler, derinin dış kısmına bir şey yapmaksızın, ihtiyaç görülmüşse dövmenin üzerine sürülmüş anestezi kreminin altından geçerek, derinin dermal tabakasına verilmiş pigmentleri seçerek deriye gelen ışığı ses dalgasına çevirir ve pigmenti parçalar.Çünkü dövmenizde bulunan pigmentler vucudun bağışıklık sisteminin kendiliğinden atması için fazla büyüktür.Amaç bu pigmentleri küçük parçalara bölerek kademeli olarak bağışıklık sistemi ile yok etmektir.

Deriniz işlemden sonra güneş yanığına benzer bir şekilde görünür ve sızlar.Kabuk tutan veya noktasal kanamalar oluşmuş deriyi, soymamak, kurcalamamak gerekir.Eğer işlem sonrası doktorunuzun verdiği talimatlara uymazsanız, kabuğu yolar veya zaten tedavi görmüş ve hassas olan bölgeyi solaryum veya direk güneş ışığı gibi riskli durumlara sokarsanız, kalıcı skar meydana gelmesi muhtemeldir.Ancak bu teknolojinin ilerlemesi ile skar riskini çok aza indirgemiş lazerin değil, sizin suçunuzdur.

Ve evet, beyaz tenli ve açık buğday tenli insanlarda dövme sildirme işlemi kolaylaşmaktadır.Çünkü açık ten ve koyu renk dövmenin kontrastı, lazerin pigmentleri daha kolay seçmesine yol açar.Ancak teknoloji ile esmerlerde de artık lazer tipi ve dalga boyutuna bağlı olarak olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Siyah ve çok koyu mavi, silinmesi en kolay renklerdendir. Kırmızının da uygun dalga boyutu kullanıldığında tedaviye olumlu cevap verdiği gözlenmiştir. Sarı ve yeşil ise en zorlayan renktir. Beyaz renkli dövmelere ise genelde lazer sistemi uygulanmaz.Çünkü beyazın içerdiği madde, lazer işlemi sonrası meydana gelen tepkime ile siyaha dönebilir.Bu durumda çok renkli, özellikle beyaz renk içeren bir dövmeniz var ise, belki zımparalama ve cerrahi kesip alma yöntemleri sizin için daha uygundur.

Zımparalama işlemi, dövmenin cinsine bağlı olarak bir kaç seans uygulanabilir.Bu tip eski yöntemlerde renk seçiciliği yoktur.Bulunduğu tabakaya bağlı olarak her renk aynı oranda silinebilir.Ancak burdaki en büyük sorunlar, dövme boyası cildin çok derinine verilmişse, zımparalama yöntemi ile dövme tamamen silinmez, silikleşir.Aynı zamanda zımparalama yönteminin ciltte kalıcı hoş görünmeyen izlere sebep olduğu bilinmektedir.

Cerrahi kesip alma işlemi ise, dövmeniz çok küçük ve boyalı ise, lazer ile onca maliyete katlanmak istemiyorsanız uygulanabilir.

Dövme kadar küçükse meydana gelecek iz de o kadar küçük olacaktır.Ancak dövmeniz büyükse, lazer uygulanamayacak kadar renkli ise, özellikle beyaz renk içeriyorsa, o zaman kademeli eksizyon uygulanabilir.Yani dövmeniz bir seansta değil de, bir kaç seansta çıkarılır ve dikilir.Dikiş hattının gergin olmaması için derinin gevşemesi gereklidir.Ayrıca bu yöntemde, gerekli durumlarda doku genişletmeden yararlanabilinir.Bu yöntem plastik cerrahi sınıfına girer ve özellikle kullanılacak materyaller pahalıdır.

Büyük yanıklarda, skar izlerinde kullanılan bu yöntem, derinin altına özel olarak dövmenin boyutuna göre seçilmiş balonların konulmasını ve belirlenen zaman aralıklarıyla şişirilmesini öngörür.Sonra belki de haftalarca şişirilen balon çıkarılır ve kesilen dövmenin yerine sağlam doku dikilir.

Bu yöntemde de kalıcı ameliyat izleri meydana gelmektedir.İlk olarak balonların deri altına yerleştirilmesi için genel anestezi altında ameliyat olmanız gerekirken, balonların şişirilmesi için genel anesteziye gerek yoktur.Ancak balonlar çıkarılıp deri dikilirken yine bir ameliyat geçirmeniz gerekmektedir.Bu ameliyat hem maliyetli, hem çok seans gerektirir.Zahmetlidir.Üstelik her bölgede de aynı başarıyla uygulanmaz.Genellikle saç naklinde (kafa tasındaki kemiğin balon yerleştirilmesi için uygun olmasından dolayı), gövdede (geniş olduğu için) ve kanser sonrası meme ameliyatlarında yani göğüs bölgesinde daha rahatlıkla uygulanırken, kol ve bacaklarda pek tercih edilmez.Çünkü yeterince gergin olan deri, bu işlem sonrası daha da gerginleşecektir ve balonların şişirebilmesi için elverişli değildir.

Unutmayın dikiş hattı ne kadar gergin olursa, ameliyat izi de o kadar belirgin olur. Bu yöntemde de kalacak izler, sizin doktorunuzun talimatlarına uymanız ile aynı lazer ile dövme sildirme yöntemindeki gibi azaltılabilir.

Bir yöntem de kriyoterapidir.Yara dondurma olarak açıklanabilir.Buz tedavisi olarak daha önce dövme sildirme yöntemlerinde rastlamış olabilirsiniz.Bu yöntem de kliniklerde uygulanmaktadır.Ancak bu yöntem tek başına değil de genelde zımparalama yöntemi öncesi uygulanır.Doku tahrip edilir.

Çatlak veya iz tedavisinde daha çok uygulanmaktadır.Bu işlemde hastanede yatmanıza gerek yok.

Yine de tüm bu yöntemlerin geçerlilikleri q anahtarlı lazer ile boy ölçüşemez.Her ne kadar kişinin tedavi planına göre dövme sildirme alternatifleri değişse de eğer lazerle dövme sildirme yöntemi uygulatabileceğiniz bir dövmeniz varsa, dövme sildirmede gelinen son teknoloji q anahtarlı lazerlerdir.

Bu tedavilerde kullanılan lazerler, Q-SW Nd-YAG, Q-SW Nd-YAG ve Q-SW Ruby lazerleridir.Bir takım IPL lazerleri ile de dövme silindiği iddia edilmektedir ancak bu yöntem lazerden de pahalıdır.

Bir de MedLite c6 lazeri bulunmaktadır.Bu lazer diğer q sınıfına ait lazer olan Medlite c3 lazerinden farklı olarak, aynı zamanda akne skarları ve bulut mavisi ve yeşil gibi silinmesi çok zor denilen pigmentasyonlarda da başarılıdır.

Birden fazla dalga boyu ve yine nanosaniyede atış yapan q anahtarlı sınıfına ait olan bu Medlite c6 lazer sistemi de Türkiye'deki kliniklerde uygulanmaktadır.Özellikle çok renkli dövmelerde tercih edilebilir.

C3'ün de C6'nın da önerdiği dalga boyu 1064 ve 532 nm'dir.Ancak gerekli durumlarda bu lazerler dalga boyutunu 532 nm'den 585 ve 650 nm'ye çıkarabilmektedir.

Medlite c6 sisteminin diğer q anahtarlı lazerlerden farklı olarak daha kısa sürede daha çok enerji verdiği ve özellikle işlem süresinin kısalığı açısından fark yarattığı söylenmektedir.

Dövme sildirmede, teknolojinin gelişmesi ile birlikte, hangi kolaylık sağlansa sağlansın, hangi yöntemi seçerseniz seçin, deride meydana gelecek renk değişiklikleri muhtemeldir.Bu derinizin renginin açılması veya derinizin renginin koyulaşması şeklinde olabilir.Dövmeden tamamen kurtulamayabilirsiniz, dövmenizin cinsine bağlı olarak tedaviye yeteri kadar cevap vermeyen yüzdelik dilim olabilir.Pigment izi kalabilir.Bu nedenlerle dini sebeplerden ötürü dövme sildirmek isteyen insanlar lazer yöntemindense genelde cerrahi kesim işlemine başvurmaktadır.Ancak daha önceden bahsettiğimiz gibi bu yöntemde pigment izi kalmasa dahi mutlaka ameliyat izi kalacaktır.Ancak tüm yöntemlerde kalan izler, kişinin kabul edebilirlik durumuna göre değişebilir.

Dövme sildirmeyi düşünüyorsanız, öncelikle bir dermatologa görünmenizi öneririm.Dövmenizin şekline, boyutuna, cinsine, ne kadar boyalı olduğuna ve kaç senelik olduğuna bakılarak, gerekirse test atışı yapılarak, seçtiğiniz yöntem lazerse, seans sayısı-maliyet-riskler konuşularak tedavi planınız seçilir.Eğer lazer uygulanamayacak veya lazer uygulatmak istemediğiniz bir dövme ise gerekli plastik cerrahi uzmanına yönlendirilebilirsiniz.

Dövmenize asla kendiniz, asit, incir sütü, sıcak ekmek gibi derinizde dövmenizden çok daha kötü bir kalıcı iz bırakabilecek ve faydalı olmayacak yöntemlerle müdahale etmeyin.

Dövme kremleri ise, doğru uygulandığında ancak dövmenizin silikleşmesine yarar.Üstelik bu dövme silici kremleri denemiş insanlardan, gelen tepkilerin bazıları hiç de olumlu değildir.Ürünü pazarlarken müşterilerine son derece ilgili olan şirketin, ürünün sorunlarında müşterilerine geri dönmedikleri iddia edilmektedir. Üstelik bu şirketlerin yalancı olduğundan tutun da, dövmenin rengini aksine koyulaştırdığını söyleyen müşteriler de mevcuttur. Skar izinden bahsetmiyorum bile.

Son araştırdığım Rejüvi Tattoo Removal ise dövme makinasına benzer bir aletle, aynı dövme yapıyormuş gibi dövmenizin üzerinden geçilerek, deri altına verilen kimyasal madde ile pigmentlerin deri yüzeyine çıkmasını, kabuk tutarak bu kabuğun düşmesini hedeflemektedir. Ancak Türkiye'ye de geldiğini gördüğüm sistemi araştırdığımda, yurtdışında bu yöntemin zaten senelerdir uygulandığını ve resimli örneklere baktığımda pigmenti gerçekten deri yüzeyine çıkartsa da düşen kabukla beraber müşteri şikayetlerinde en çok dert yanılanın kalıcı skar izi olduğunu gördüm. Üstelik bu yöntemde bir müdahalede küçük bir alanın üzerine çıkılamıyor.Üstelik dövmenizin üzerinden kaç kez geçileceği de meçhul.Çok daha ucuz olduğu söylenen bu yöntemin, lazerden bile çok daha pahalıya çıkabileceği gerçeği, üstelik küçük alana uygulanma zorunluluğu ile sürenin çok daha uzayacağı ve işlemden dolayı meydana gelecek yara izlerinin kalıcı olabileceği bu yöntemi de bence güvenli kılmamaktadır.

Seneler geçtikçe bir çok yöntem ortaya çıkmaktadır ve istediği onaya sahip olursa olsun, firmalar kaç senelik tecrübemiz var derse desin, dövme silmede gelinebilmiş en son nokta q anahtarlı lazerlerdir.

Üstelik lazerle dövme sildirmeye başlamak istiyorsanız, daha önceden o alana başka işlem uygulatmamış olmanız da ayrıca bir avantajdır.

Dövme sildirmek veya cover up için dövmenizin rengini açtırmak istiyorsanız, mutlaka q anahtarlı lazerler kullanan kliniklerde çalışan dermatologlarla görüşün.

Unutmayın ki; bu insan derisi, aynı dövmeniz gibi ölene dek sizinle ve o yöntemle çıkmazsa bu yönteme başvururum gibi bir düşünce çok yanlış.

Her yöntem için harcayacağınız belli bir maliyet var sonuçta. Biraz sabredip yeterli birikimle, seansların arasının da en az 6-8 hafta olduğu düşünülürse (vucudun pigmenti uzaklaştırabilmesi ve işlem yapılmış bölgenin iyileşmesine fırsat vermek için) dövmeniz de lazerle silinebilmeye uygunsa, lazer yöntemini tercih etmenizi öneririm.

Veya dövme taşımak istiyorsanız, sadece figürden memnun değilseniz, işinde iyi olan ve güvendiğiniz profesyonel bir dövmeci ile cover up hakkında konuşabilirsiniz. Bu maliyet açısından muhtemelen sizi çok daha az zorlayacaktır. Hem taşımak istemediğiniz figürden de tamamen kurtulursunuz. Dövme taşımaktan yana bir sorununuz yoksa, bu yöntem de tercih edilebilir.

Seçim sizin.

 

Ekleyen: taner am 25.Oktober.2009
Değerlendir: 

  
Bağlantılı galeriler
     

 

Yorumlar
şirin 22.November.2012, 11:12
Selam, lütfen yardım ediniz. Benim sinemde kendimin yapdigim dovme var ondan kurtulmak istiyorun azaciq derinin altindadir,1ildir var getdikce kendisi silinir kisa zamanda ondan nasil kurtula bilirim?dovmede yapilan nokteler sık deyil, Allah rizasi icin yardim ediniz,şimdiden teşekkürler

Yorum ekle
İsminiz

Lütfen güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu yazın

İşlem:     =  

 

Magic Hand Tattoo Dövmeci Taner 2002-2020