Sayfa başı

Şuan Bulunduğunuz Bölüm:  Magic Hand Dövme » Makaleler » Allgemein

Dövme ve Din - Dövme Yaptırmak Günah mı - Dövme Yaptırmak Haram mı

Uzak doğu dövmelerinin gizemi

Dövme konusunda herkes bir yorum yaptı; kimi dövme günah, kimi ise dövme günah değil dedi. Ama yine de aklımıza takılan "dövme günah mı değil mi?" sorusunun cevabı bir türlü netlik kazanamadı. Peki ne olacak bu belirsizlik ? Bu yazıyı bazı kaynaklardan yararlanarak  hazırladım. Yazıyı iyi okuyup, mantıklı değerlendirme yaparsanız tüm soru işaretlerinize bir cevap bulacaksınız.  Şayet yazıyı okuduktan sonra  yine de "dövme günah mı değil mi?" diye sormaya devam ediyorsanız, kesinlikle dövme yaptırmayın derim.

Bir kaç ay önce bir ziyaretçimden gelen e-mail ile yine kafalarımız allak bullak oldu. Yazıyı değiştirmeden aşağıya ekledim.

" Yüce dinimiz İslâm, tedavi amaçlı operasyonlar hariç, Allah'ın yarattığının değiştirilmesine (fıtrata) yönelik her türlü müdâheleyi yasaklamıştır.
Şüphesiz Allah'ın yarattığının değiştirilmesi, hem maddi alanda, hem de fıtrat alanında gerçekleşebilir. Günümüzde, başta insan olmak üzere canlı varlıklar üzerinde ve yeryüzünde doğal dengeyi bozucu her türlü yıkıcı girişimi bu çerçevede değerlendirmek mümkündür. Nisâ Sûresinin 118 ve 119. âyetlerinde bu konudaki tehlikeye şöyle dikkat çekilmektedir. "Allah o şeytana lânet etti ve o da, "Andolsun ki senin kullarından elbette belirli bir pay alacağım" dedi". "Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler. "Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o, apaçık bir hüsrana düşmüştür."
Dövme konusu da fıtrata müdâheledir. Vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövme, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye adeti olup, sağlık açısından zararlı olduğu gibi, dinen de yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber, insanın doğal yapısında değişiklikler yapılmasını hoş görmemiş, dövmeyi yapan ve yaptırana da Allah'ın rahmet etmeyeceğini bildirmiştir. (bkz. Buhârî, "Libas", 87).
Önceden dövme yaptıran kişi sonradan pişman olur ve yaptırdığı dövmeyi vücudundan kazımak isterse yapılması gereken şudur: Eğer vücuda zarar vermezse, dövmenin operasyonla vücuttan giderilmesi gerekir. Operasyon vücuda zarar verirse ve operasyondan sonra vücutta çirkin bir görüntü kalacaksa, dövmenin kazıttırılması gerekmez. Bununla birlikte yapılan dövme gusul ve abdeste engel olmaz. Ancak ilgili kişinin tövbe-istiğfar etmesi gerekir.
Bilgilerinizi saygı ile rica ederiz.

DİYANET İŞLERİ BAKANLIĞI "Aşağıdaki yazı Prof. Dr. Süleyman Ateş tarafından köşe yazarlığı yaptığı Vatan gazatesinden 26 mayıs 2006 cuma günü yayımlanan sayısından alınmıştır. www.suleyman-ates.com " bu yazıyıda lütfen dikkatlice okuyun.

" Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemiyecekmiyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?

Cevap:
Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar. Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz. İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.


Şimdi iki farklı görüş var, peki bunlardan hangisi size mantıklı geliyor ? Bana göre, İslam, dayatmalara yer vermeyen ve özünde hoşgörünün olduğu bir din yapısına sahip olduğundan dolayı, Sayın Süleyman Ateş'in yazısı çok daha mantıklı ve kabul edilebilir geliyor. Ama yine de dövme yaptırıp yaptırmama konusunda bilinçsizce "günah değil" ya da "evet günahtır" diyenlere kulak asıp kararlarınızı etkilemesine izin vermeyin ! Sonuçta bu karar sizin hayatınızla ilgili olduğu için, yine en doğru kararı verecek olan sizlersiniz. Biz "dövme günahtır" demiyoruz ama "günah değildir" de demiyoruz. Sonuç itibarı ile günahlarımın hesabını ben verecek olduktan sonra günah olup olmadığı bir başkasını bağlamaz. Bu benim hayatım, benim günahım, benim tercihim ve en nihayetinde benim vicdanım, hal böyle iken hesabını verecek olan da yine benim.

 

Ekleyen: taner am 25.Oktober.2009
Değerlendir: 

  
Bağlantılı galeriler
     

 

Yorumlar
resul 23.August.2013, 16:25
Öncelikle abdest konusuna açıklık getirelim. Abdestin kabul olmayacağı dövme türü derinin üzerine yapılan ve deri ile suyun temasını kesecek türden kullanılan boyalarla yapılan dövme türüdür. Ayrıca sadece deri üstü dövme değil, bildiğimiz japon yapıştırıcısı veya benzeri bir tür madde suyun deri ile temasını kesebiliyor ise o madde tamamen derimizden kalkmadığı sürece abdest kabul görmeyecektir. İğne ile yapılan, vücudumuzda küçük delikler oluşturarak içlerine boya bırakan yöntemle yapılan dövmelerde abdestin kabul olmama gibi bir durum söz konusu değildir, çünkü boya derinin üzerinde değil içinde kalıyor. Abdestin temel şartı ise vücudu dış necasetlerden temizlemek ve suyun her yere temasını sağlamaktır. Dövme yaptırmak isteyen kişi deri altı (iğneli) dövme yaptıracak ise abdestinin kabul olmayacağını düşünmesi yanlış bir düşüncedir. Ayrıca dövme yapmadan önce abdest alıp yaptıranlar var buda saçma ve olmaması gereken bir düşüncedir. Dövme günahtır veya değildir diyemiyoruz, çünkü bu konuda yeterli bir bilgi dayanağı yok ama; sahih Hadis olmasa bile 1 kişi Peygamber efendimizden haber ediyor ise bu kişinin söylediğini yalanlamamız kesinlikle doğru değildir ve itimat etmemiz gerekir düşüncesindeyim. Öncelikle kendimizi büyük günahlardan arındıralım ve büyük günah işlememeye çalışalım ve Allah'ın bize verdiği vücudumuzu bozmayalım. Bırakın öyle kalsın...
Murat 23.August.2013, 03:20
Allahın emaneti vucuda zarar vermek, boyalamak ,resim çizmek gereksiz yere şeklini değiştirmek günahtır, tövbe gerekir,,Dövme Deri altına yapılmışsa abdest olur , deri üstüne yapılmışsa olmaz , deri üstüne yapılanlar zaten geçici dövme olur temizlenmesi gerekir,,
insanın vücut standartına uymaya şekil bozukluğu varsa ve çareside varsa düzeltilebili eğri parmak, fazlaca uzayan kaş, çirkin görünen ben gibi,
cey cey 26.April.2013, 17:54
hayat sizin, hesap verecek olan da sizsiniz ama unutmayın ki diğer tarafta bulaşık yıkatmıyorlar
emre 07.April.2013, 15:18
arkadaslar dovmenın altına su gıtmeseydı yanı abdest alınırken ıslemeseydı kollara ve bacaklara yapılan dovmeler sonucunda yapılan yerlerde kıl cıkmazdı terleme olmazdı bıraz mantıklı olun nıhat hatıpogluda soyledı haram degıl ama hosda degıl abdestte alsanız kabul olur
Oğuz Han 13.September.2012, 23:11
anlamadığım şey şimdi dövmeyi yaptırmak günah mı ? abdest kabul olunur mu olunmaz mı ? yani şimdi abdest alırken suratımızdaki siyah noktaları da sıkmamız gerekir çünkü onların altına da su girmiyor.
mehmet ceyhan 01.September.2012, 09:57
evet cok güzel acıklamalar var benide kararsız yapan arkadaşlar vardı ama ben onları aldırış etmedim yaptırdım memnunum hoşuna giden baya insanlarda var yani namazımıda orucumuda tutuyorum herşeyi gönülden kalpden yapıyorum başkaları gibi dini görevlerini yerine getirip vesatlık hinayetlik yapmıyorum
kadir 01.Mai.2012, 11:33
ben şu kelimeyi çok duydum :'dövme derinin altında kaldığı için abdest kabul oluyor'.Ama gerisini bilmiyorum gerçekten doğru mu acaba ? Düşününce de mantıklı gibi geliyor.Bence insan istediği gibi yaşamalıdır milletin ne dediğine bakmadan çünkü dünyaya bir kez geliyoruz onu da kendimizce yaşamalıyız
mustafa kodar 18.April.2012, 19:52
Evet çok yararlı tşk edrm .
meltem 28.März.2012, 16:00
Dövme yaptırırken çok tereddütteydim. Bütün arkadaşlarım günah dediler.. Bende yaptırıp yaptırmamakta çok kararsız kaldım.. Sonra kendi kendime düşündüm.. Günahsa benim günahım. Yaptıgım herşeyden ben mesulum eğer cezası varsa da ben çekeceğim..Şimdi arkadaşlarım bana günah abdest alamazsın gibi şeyler söylediklerinde bende onlara.. Günahıda sevabıda benimdir.. İnsan birşeyi çok içten yapıyorsa eğer bunu ne dövme ne başka birşey engeller diyorum..Buda benim görüşüm..

Yorum ekle
İsminiz

Lütfen güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu yazın

İşlem:     =  

 

Magic Hand Tattoo Dövmeci Taner 2002-2020