Sayfa başı

Dövmede Sıkça Sorulanlar

Çalıştığınız Ortam Hijyenik mi? Bu konuda hassasiyet gösteriyor musunuz ?

Çalıştığım ortam kendi kriterlerime göre evet temiz ve hijyeniktir. çünkü siz; dövme işlemi sırasında ziyaret edip, işleminiz bittiğinde gidiyorsunuz, ama ben günlük hayatımın hemen hemen yarısını stüdyomda geçirdiğim için çok daha büyük bir risk altındayım ve çok dikkatliyim. Onun için hijyen ve temizlik konusunda gerekli şartları yerine getirdiğime inanıyorum. Kullanılan ekipmanların ( iğneler, uçlar, boya kapları, vb gibi ) neredeyse tamamı tek kullanımlık olduğu için içimiz rahat bir şekilde dövme yapıyoruz.


Dövme yapılmadan önce niçin lokal anestezi tercih edilmiyor ? zararı var mı ?
Kesinlik kazanmış bir zararı yok, ancak biz dövmecilerin bu tip anestezik uygulama yapma yetkisi yoktur. Kişiye göre değişen alerjik durumlar söz konusu olduğundan, dövme ve piercing işleminde anestezi uygulamasını tavsiye etmiyoruz ! Zira bahsi geçen uygulamalardaki acı öldürücü bir acı değildir yani anestezi yapılmasını gerektirecek kadar acımaz. Isteğe bağlı anestezik kremler kullanılabilir.

Merhabalar. Ben bir çok araştırma yapmama rağmen Dövmenin günah mı yoksa mübah mı olduğuna net bir cevap alamadım. Dövme yaptırmak günah mıdır ?
Islam kurallarına; göre kendinize bilerek acı çektirdiğiniz için mekruhtur (ne günah ne sevap). Şayet içinizde küçükte olsa bir tereddüt varsa yaptırmayın 
Daha net bilgi almak için lütfen diyanet işlerini arayın 
Diyanet işleri telefon numaraları : 0212 512 2320  /  513 5840  /  520 6050 - dahili: 132

Uzun süredir dövme yaptırmak istiyor ve kafama uygun bir şey arıyorum. Fakat dövmenin cilt kanseri yaptığı yönündeki açıklamaların doğruluğunu sizden öğrenmek iste
Öncelikle bir doktor olmadığımı belirtmeliyim. Konu hakkında ki düşüncelerim ise, günlük hayatımızın hangi bölümünde olursa olsun her zaman risk vardır yani yediğiniz ekmekten, tuttuğunuz paralardan belki de öpüştüğünüz sevgilinizden bile hastalık alma riskiniz vardır. Risk hayatımızın her saniyesinde karşı karşıya kaldığımız bir olgudur. Ama bu güne kadar yaptırdığı dövmeden dolayı cilt kanseri olmuş birini ne gördüm ne tanıdım nede duydum, risk her zaman vardır.

Dövme yaptırırken veya yaptırdıktan sonra kanadığı doğrumu ?

Dövme yaptırırken mutlaka azda olsa kanama olur. Dövme yapımında koyu renkli boyalar kullanılırken boyanın kan rengini bastırmasından dolayı kanamayı net olarak görmezsiniz ancak açık renkli boyalarda kanama daha net görülür. Şayet aşırı bir kanama var ise ya cildiniz çok hassastır yada dövmenizi yapan kişi oldukça acemidir.


Japonca ve Çince dövme karakterleri ile ilgili en güvenilir kaynak sizce neresi ?
Japonca, çince ve diğer ülkelerin dillerinde yazılacak yazılar için en geçerli kaynak tabi ki ilgili ülkelerin konsolosluklarıdır, ek olarak yeminli çeviri bürolarınada başvurulabilir.

Ben 17 yaşındayım Dövme veya piercing yaptırmama bir engel var mı ?
Hayır yok, şayet yanında aile büyüklerinden biri varsa ( Anne veya Baban ), izinleri alınmak şartıyla işlem yapılabilir. Yaşının küçük olması nedeniyle ilerde karşılaşabileceğin sorunlar ve alabileceğin bazı tepkiler konusunda seni bilgilendirerek dövmeni veya piercingini yapabiliriz. Ancak dövme yaptırmak için ideal yaş 20 ve üzeri yaşlardır.

Yeni Dövme yaptırdım güneşlenmek sakıncalıymış, doğru mu ?
Dövmenizin parlaklığında ve renklerinde herhangi bir matlaşma sorunu yaşamamak için sanatçının tavsiye ettiği iyileşme süreci ( takriben 1 ay ) bitimine kadar güneşlenmemeniz tavsiye edilir

kullanılan boyalar aynı iğne değişmiş olsa bile boyadan hastalık kapma riski beni endişelendiriyor ?
Her dövmede kullanılan ekipmanların bazıları tek kullanımlık olup dövme sonrası farklı yöntemlerle yok edilmektedirler, boyadan hastalık kapma riski ancak ve ancak profesyonel olmayan bir dövmecinin yol açabileceği bir problemdir. buna sebep verecek olan olay ise, müşteriye kullandığı ve pota olarak isimlendirdiğimiz minik kapların içinde kalan boyayı tekrar ana boya şişesi içine boşaltması ile gerçekleşebilir, Ancak şunu da belirtmeliyim ki hiçbir dövmeci bunu yapmaz nitekim bu boyalar ile bizler kendimize ve yakınlarımıza da dövme yapmaktayız hiç kimse bu riske 5 damla boya için girmez, Boyanın bozuk olma riskinden kaynaklanan sorunlar da olabileceği göz ardı edilmemelidir. ancak burada söz konusu olan sorun bir hastalıktan ziyade alerjik bir durumdur, boya bozuk ve bayatlamış ise vücudunuz dövme işlemi sırasında zaten boyayı almayı red edecek ve sulanma veya kanama yolu ile dışarı atacaktır. Konuyla alakalı olarak bazı tenlere boya işlemek gerçek anlamda zor ve zahmetlidir burada ki iki fark dikkatle gözlemlenmelidir.

Sağlık bakanlığının yada herhangi kurumun onayı var mı ?
Sağlık bakanlığı ile Vücut süsleme sanatını geliştirme derneği arasında hala diyolaglar devam ediyor anca bir dövmeci olarak bu tip bir onay ve kontrol mekanizmasının oluşturulacağı konusunda şüphelerim var, Türkiyede birilerine birşey olmadan kimse kılını kpırdartmıyor, acı verici ama gerçek. Ancak Hiç bir geçerliliği olmayan esnaf ve sanatkarlar odasına ben dövmeciyim diye baş vurduğunuzda size imzalı kaşeli bir belge veriyorlar ve konuya yabancı olan siz dövme yaptırmak isteyenlerde bu kağıdı ciddiye alıp dövme yaptırıyorsunuz, unutmamalısınız ki dövmenizi o sertifika yapmıyor.

Bir yıllık veya iki yıllık geçici Dövme var mı?
Bir yıllık veya daha uzun süreli geçici dövme yoktur ancak kalıcı makyaj boyası ile yapılan ve 2 veya üç yıl gibi bir süre içinde yavaş yavaş silinen dövmeler yapılmakta ancak çoğu dövmeci bunu uygulamayı red etmekte ve tavsiye etmemektedir. Sonuçta kullanılan ekipman farklı ama yöntemler aynıdır onun için aynı acı aynı karar alma aşaması ve tabi ki çıkmama riski her zaman vardır. Bu konuda ziyareretçilerim den ilginç mailler almaktayım ve bu doğrultuda en çok rastladığım sorun geçici dövmeyi yapan kişilerin 1 veya 2 yıl içinde sırra kadem basmalarıdır.

Sizin yaptığınız Dövmeler gayet profesyonelce yapılıyor ! Yani çok sağlıklı ve fiyatta yüksek olsa gerek. Dışarıda sokakta yapılanlar daha cazip, zararı ne peki ?
Dövme ihtiyaç değil zevktir ve lükse giren bir uygulamadır. Yani iyi dövme taşımak istiyorsan parayı gözden çıkarmalısın, ama şunu da belirtmekte fayda var sokakta yaptıracağınız ucuz dövmeden kaynaklı kapacağınız hastalığın tedavi masrafları stüdyo bazında çalışan profesyonel dövmecilere vereceğiniz ücret yanında gerçekten çok fazla yani 50 milyon verip yaptıracağın dövmeyi stüdyoda 75 milyona yaptırabilirsin, çoğu stüdyo hem işin kalitesi hem de ödemede kolaylık olsun diye yapılacak işlemi seanslara bölerek taksitlendirmekte dir.

Kolumda jilet izleri var bunlardan Dövme yaptırarak kurtulabilir miyim teşekkürler.
Maalesef kurtulamazsın ancak üzerine dövme yapılarak kamufle edilebilir. Görsel olarak %90 başarı söz konusudur, çünkü kesikler derin ise; kesiklerin izleri normal deri seviyesinden yüksek ve daha parlaktır bundan dolayı izler kapanmaz üzerine yapılacak bir dövme ile kamufle edilir.

16 yaşındaki oğlum Dövme yaptırmak istiyor. Detaylı bilgiye sahip olmadığım için ileri yaşlarda doğabilecek sorunları bilemiyorum. Askerlik veya başka alanlarda sorun olabilir mi? ve
Ileriki yaşlarda çıkabilecek problemler arasında en çok sorulan sorulardan biri askerliktir askerlik her bölgede standart olmadığı için bu konuda net bir cevap vermek yanlış olur, askerliğin ifşa edildiği yer ve zamandaki üst rütbeli insanların konuya nasıl baktığı ile alakalı bir konu olduğundan, oğlunuz dövmesiyle kimi zaman bir problem kimi zaman ise bir tercih olabilir. Devlet dairelerinde dövmeli insanlar personel olarak pek tercih edilmezler.ama yinede bu yasakları delen bir çok üst rütbeli subay, polis ve öğretmen gibi devlet memuru sıfatı taşıyan kişi mevcuttur.

20 yaşındayım ve Dövme yaptırmayı düşünüyorum.Fakat body building yaptığım için vücut gelişmeye devam ediyor. Yaptıracağım dövme vücudun gelişmeye devam ettikçe dövme bozulurmu
Dövmen seninle birlikte büyür ve küçülür ancak ani kilo alıp vermelerde dövmede gözle görülür büyük deformasyonlar meydana gelebilir. Ama gelişim normal ve düzenli devam ediyor ise meydana gelen deformasyon pek dikkat çekmez. Yani her iki durumda da dövmede az da olsa şekil itibari ile bir bozulma söz konusudur. 

Bacağımıza Dövme yaptırırken ağda yapmamız gerekiyor mu ?
Sadece bacak değil vücutta işlem yapılacak herhangi bir bölge az yada çok tüylü fark ezmez tıraşlanmalıdır. Sebep olarak ise dövmecinin çalışmasını kolaylaştırmak başta gelirken, tüylerden dolayı mikrop kapma riskini de ortadan kaldırmaktır. Yöntem olarak ağda pek tavsiye edilmez ve uygulanmaz ağdadan sonra ciltte oluşan tahribat ve buna bağlı hassasiyetten dolayı bölgeye dövme yapmak acı verici olabilir. Dövme yaptırmadan bi kaç gün öncesinde ağda yaptırmanızda sakınca yoktur.

Bu konuda lisansınız var mı ?

Artık Türkiyede dövmecilik bir meslek dalı olarak kabul edildi ve gerekli kanuni düzenlemeler ile mevcut dövmecilerin çoğu kalfalık ve ustalık belgelerini aldılar. Evet kanunen dövme yapmaya yeterli biriyim ve belgelerim mevcut.


Benim belirlediğim bir insan portresinin Dövmesi mümkün mü acaba. Yapılabilir mi ?

Elbette mümkün, portre çalışmalarımız galerisinden daha önce yaptığımız portre dövmelerimize göz atabilirsiniz.


Magic Hand Tattoo Dövmeci Taner 2002-2018